Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min

Po co są bandaże bokserskie?

Czy są potrzebne?

Każdy na początku zadawał sobie to pytanie. W końcu boks to nie walka na gołe pięści, a solidne rękawice powinny zapewniać optymalne bezpieczeństwo. Jak więc jest naprawdę? Czy owijki bokserskie to zbędny dodatek? Po co tak naprawdę są bandaże bokserskie?

Boks jest fenomenalny. Nie tylko rozwija wszystkie partie ciała, ale też poprawia refleks, uczy zwinności, wzmacnia kondycję i udoskonala wytrzymałość. Dlatego też wielu sportowców decyduje się na boksowanie – nawet kilka godzin w tygodniu. Efekty potrafią być naprawdę zadowalające, bo boks świetnie rzeźbi mięśnie, wystarczy spojrzeć na Andy’ego Ruiza. A tak serio – boks naprawdę pomaga wyrzeźbić całe ciało, ale jak to w życiu bywa, nic nie przychodzi za darmo. Dlatego też tylko ciężkie treningi dają wymarzone rezultaty, a niezbędnikiem podczas każdego treningu są właśnie bandaże bokserskie.

po co są owijki bokserskie

W czym pomagają owijki bokserskie?

bandaże bokserskie

Owijki bokserskie chronią dłoń i to się ceni, ale warto pamiętać także o drugiej zalecie – one chronią także rękawice. W końcu dłoń się poci, a pot z reguły gdzieś wsiąknie. Jeśli walczysz bez bandaży, to potem przesiąkną rękawice. Jeśli Twoje dłonie są solidnie owinięte, to cały pot wsiąknie w materiał, który możesz przecież później wyprać. Jeśli kiedykolwiek czułeś zapach wydobywający się z przepoconej rękawicy, z pewnością docenisz stare dobre owijki.

Przeczytaj też:  Jakie buty do boksu?

Jak dobrać bandaże bokserskie?

Myśląc o poważnym boksowaniu, nie ma mowy o żadnych kompromisach. W grę wchodzi Twoje zdrowie, a historii o tym, jak szybkie kontuzje studzą zapał, znamy na wylot. Mamy na uwadze to, że materiał jest kierowany głównie do początkujących – w końcu bokserzy, którzy mają już za sobą pierwsze kroki, znają te podstawy na pamięć. Dlatego też, zaczynając z boksem, pamiętaj, że owijka pomaga wypełnić pustą przestrzeń w rękawicy. Jak sprawdzić, czy nie zawiązałeś bandaży zbyt ciasno? To proste – rozprostuj i złóż pięść. Jeśli możesz to swobodnie zrobić, a bandaże solidnie się trzymają, to znaczy, że wszystko jest w porządku.

Ręka nigdy nie powinna się przemieszczać w rękawicy. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że ciągle masz tam luz. Warto wtedy zastanowić się na dłuższymi bandażami. Przyjęło się, że owijki bokserskie powinny zaczynać się od 3 metrów. Krótsze bandaże powinny być używane w MMA, bo tam rękawice są dużo mniejsze i bardziej dopasowane do dłoni. Nie można też pójść w drugą stronę. Rozpychanie rękawicy zbyt długimi owijkami także może przyczynić się do uszkodzenia rękawic oraz złapania głupiej kontuzji.

Przeczytaj też:  Gruszka bokserska – co daje?
jak wybrać owijki bokserskie

Bawełniane czy elastyczne? Tutaj niestety nie jesteśmy w stanie Ci pomóc. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje mocne strony. Dlatego też łatwiej omówić wady. W przypadku elastycznych, zbyt mocne zabandażowanie może powodować niedokrwienie dłoni. Bawełniane natomiast zsuwają się trochę, kiedy ściąga się rękawice. Może to przeszkadzać w przypadku treningów kombinowanych, gdzie często zmienia się ćwiczenia.

To wszystko, co warto wiedzieć o owijkach bokserskich. O tym, jaki materiał będzie dla Ciebie lepszy, przekonasz się sam. Nie ma jednak wątpliwości, że bandaże są niezbędne i z pewnością poczujesz różnicę na każdym treningu.

Do czego służą bandaże bokserskie?

Bandaże bokserskie stabilizują i chronią nadgarstek, zabezpieczają stawy, wchłaniają pot oraz redukują tarcie.

Czy owijki są potrzebne?

Tak – owijki są potrzebne. Nadgarstki są wrażliwe i łatwo ulegają kontuzji – nawet w przypadku lekkich treningów. Często wystarczy tylko jedno nieczyste uderzenie.

Czy owijki można prać w pralce?

Owijki można prać w zwykłej pralce razem z innymi ubraniami.
Oceń ten artykuł

Ocen: Po co są bandaże bokserskie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Po co są bandaże bokserskie?”

  1. Super wpis 🙂 Nie wiedziałem, że bandaże bokserskie są tak ważne. Przejrzę ofertę i może znajdę coś odpowiedniego dla siebie.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *