Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Trening bokserski w domu

czyli dla chcącego nic trudnego!

Kwarantanna zmusza do niecodziennych rozwiązań. Z jednej strony, kluby są pozamykane, a z drugiej, od treningów nie można uciekać. Jak to pogodzić? Czy to w ogóle możliwe? Pewnie, że tak. Jednak – jak to w życiu bywa – jest drobne „ale”.

Jeszcze kilka miesięcy temu, na myśl o trenowaniu w domu, najpewniej spotkałbyś się ze zdziwionymi spojrzeniami. W końcu kluby oferują dobry sprzęt, dużą przestrzeń i – co najważniejsze -solidnego sparingpartnera. Warunki domowe mają więc twardy orzech do zgryzienia. Z drugiej jednak strony, wymaga tego sytuacja, więc pewne ustępstwa są czymś całkowicie naturalnym.

jak trenować boks w domu

Jak wygląda trening bokserski w domu?

Wszystko zależy od Twojego poziomu zaawansowania. Nie da się jednak ukryć, że boks w warunkach domowych może trenować każdy, a niektóre ćwiczenia są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się zarówno w przypadku zawodowca, jak i amatora. Tutaj trzeba jednak jasno powiedzieć, że w przypadku amatora, który dopiero zaczyna, samodzielne treningi bez trenera czy instruktora, to nic innego, jak powielanie błędów i wyrabianie złych nawyków, dlatego musisz sam realnie i sprawiedliwie ocenić swoje możliwości.

Pierwszym treningiem, który można z powodzeniem wykonywać w domu, jest walka z cieniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że korzyści z tego będzie czerpał tylko ktoś, kto potrafi się poruszać, zadawać czyste ciosy. Choć wielu traktuje to tylko jako rozgrzewkę, walka z cieniem pomaga wyrabiać dobre nawyki i kształtować wizję do zadawania ciosów s serii.

trening bokserski dom

Równie przydatna będzie skakanka. Każdy, kto pierwsze kontakty ze skakanką ma już za sobą, doskonale wie, że płynne skakanie to kwestia praktyki. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, skakanie przychodzi z lekkością i łatwością, a taniec w ringu jest dużo efektywniejszy.

Akcesoria do trenowania boksu w domu

Nie obejdzie się także bez solidnego sprzętu. Chodzi nie tylko o właściwe rękawice, ale też worek. Wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie w domu, ale jeśli zainstalowanie worka nie jest ogromną przeszkodą, to powinieneś to zrobić – to najlepsza droga do poprawy siły i szybkości uderzeń.

domowe treningi bokserskie

Worek będzie też Twoim sparingpartnerem, ale o pomoc zawsze możesz poprosić też brata, kuzyna czy ojca – wystarczą odpowiednie tarcze, byś mógł doskonalić swoje ciosy i pracować nad całymi seriami uderzeń. Trening z rodziną to zawsze miła odmiana dla wspólnego spędzania czasu – zwłaszcza wśród mężczyzn, dlatego też możesz być pewien, że znajdziesz kogoś, kto pomoże Ci w treningu. Musisz jedynie mieć odpowiednie tarcze, nic poza tym!

Do tego dochodzi też cały szereg ćwiczeń na brzuch, klatkę i biceps. Oczywiście przydadzą się do tego hantle, sztangi i obciążniki, ale wiele z ćwiczeń możesz wykonać, wykorzystując do tego ciężar własnego ciała. Efekty – jak na warunki domowe – więcej niż satysfakcjonujące. Stosując się do tych kilku zasad, będziesz mógł trenować w swoim cichym i przytulnym domu, a żadna epidemia nie stanie na przeszkodzie między Tobą i idealną formą.

Jak ćwiczyć na worku bokserskim?

Istnieje kilka najważniejszych metod treningowych, oto one: ćwiczenie kombinacji, ćwiczenie ruchu na worku, ćwiczenie reakcji i obrony, praca nad wytrzymałością.

W czym uderzać w worek?

Na pewno nie powinieneś uderzać bez owijek/rękawic. Większość trenerów jest zdania, że podczas pracy z workiem powinno się mieć pełen set – owijki i rękawice treningowe. Niewielu rekomenduje uderzanie worka w samych owijkach.

Co można opanować do perfekcji trenując w domu?

Jeśli masz już wypracowane podstawy, to niektóre elementy treningu możesz przeprowadzać w domu – jeśli tylko masz odpowiednie warunki. W domu można bez problemu: doskonalić ciosy na workach, trenować ruch nóg, walkę z cieniem oraz wykonywać podstawowe treningi siłowe.
Oceń ten artykuł

Ocen: Trening bokserski w domu

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Capoeira – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Czy K1 i kickboxing to to samo?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Boks czy MMA?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Czy kulturystyka to sport?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ćwiczenia aerobowe w domu
ćwiczenia aerobowe w domu

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile kalorii spalisz na rowerze?
jazda na rowerze kcal

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Trening bokserski w domu”

  1. Ja przez cowid nie mogłem pójść na trening, więc musiałem trochę pokombinować. Okazało się, że trenowanie boksu w domu to nie jest taka trudna rzecz. Wystarczy trochę się postarać 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *