Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Trening bokserski w domu

czyli dla chcącego nic trudnego!

Kwarantanna zmusza do niecodziennych rozwiązań. Z jednej strony, kluby są pozamykane, a z drugiej, od treningów nie można uciekać. Jak to pogodzić? Czy to w ogóle możliwe? Pewnie, że tak. Jednak – jak to w życiu bywa – jest drobne „ale”.

Jeszcze kilka miesięcy temu, na myśl o trenowaniu w domu, najpewniej spotkałbyś się ze zdziwionymi spojrzeniami. W końcu kluby oferują dobry sprzęt, dużą przestrzeń i – co najważniejsze -solidnego sparingpartnera. Warunki domowe mają więc twardy orzech do zgryzienia. Z drugiej jednak strony, wymaga tego sytuacja, więc pewne ustępstwa są czymś całkowicie naturalnym.

jak trenować boks w domu

Jak wygląda trening bokserski w domu?

Wszystko zależy od Twojego poziomu zaawansowania. Nie da się jednak ukryć, że boks w warunkach domowych może trenować każdy, a niektóre ćwiczenia są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się zarówno w przypadku zawodowca, jak i amatora. Tutaj trzeba jednak jasno powiedzieć, że w przypadku amatora, który dopiero zaczyna, samodzielne treningi bez trenera czy instruktora, to nic innego, jak powielanie błędów i wyrabianie złych nawyków, dlatego musisz sam realnie i sprawiedliwie ocenić swoje możliwości.

Przeczytaj też:  Jakie kimono do BJJ?

Pierwszym treningiem, który można z powodzeniem wykonywać w domu, jest walka z cieniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że korzyści z tego będzie czerpał tylko ktoś, kto potrafi się poruszać, zadawać czyste ciosy. Choć wielu traktuje to tylko jako rozgrzewkę, walka z cieniem pomaga wyrabiać dobre nawyki i kształtować wizję do zadawania ciosów s serii.

trening bokserski dom

Akcesoria do trenowania boksu w domu

Nie obejdzie się także bez solidnego sprzętu. Chodzi nie tylko o właściwe rękawice, ale też worek. Wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie w domu, ale jeśli zainstalowanie worka nie jest ogromną przeszkodą, to powinieneś to zrobić – to najlepsza droga do poprawy siły i szybkości uderzeń.

domowe treningi bokserskie

Worek będzie też Twoim sparingpartnerem, ale o pomoc zawsze możesz poprosić też brata, kuzyna czy ojca – wystarczą odpowiednie tarcze, byś mógł doskonalić swoje ciosy i pracować nad całymi seriami uderzeń. Trening z rodziną to zawsze miła odmiana dla wspólnego spędzania czasu – zwłaszcza wśród mężczyzn, dlatego też możesz być pewien, że znajdziesz kogoś, kto pomoże Ci w treningu. Musisz jedynie mieć odpowiednie tarcze, nic poza tym!

Do tego dochodzi też cały szereg ćwiczeń na brzuch, klatkę i biceps. Oczywiście przydadzą się do tego hantle, sztangi i obciążniki, ale wiele z ćwiczeń możesz wykonać, wykorzystując do tego ciężar własnego ciała. Efekty – jak na warunki domowe – więcej niż satysfakcjonujące. Stosując się do tych kilku zasad, będziesz mógł trenować w swoim cichym i przytulnym domu, a żadna epidemia nie stanie na przeszkodzie między Tobą i idealną formą.

Przeczytaj też:  Ile treningów w tygodniu?

Jak ćwiczyć na worku bokserskim?

Istnieje kilka najważniejszych metod treningowych, oto one: ćwiczenie kombinacji, ćwiczenie ruchu na worku, ćwiczenie reakcji i obrony, praca nad wytrzymałością.

W czym uderzać w worek?

Na pewno nie powinieneś uderzać bez owijek/rękawic. Większość trenerów jest zdania, że podczas pracy z workiem powinno się mieć pełen set – owijki i rękawice treningowe. Niewielu rekomenduje uderzanie worka w samych owijkach.

Co można opanować do perfekcji trenując w domu?

Jeśli masz już wypracowane podstawy, to niektóre elementy treningu możesz przeprowadzać w domu – jeśli tylko masz odpowiednie warunki. W domu można bez problemu: doskonalić ciosy na workach, trenować ruch nóg, walkę z cieniem oraz wykonywać podstawowe treningi siłowe.
Oceń ten artykuł

Ocen: Trening bokserski w domu

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Trening bokserski w domu”

  1. Ja przez cowid nie mogłem pójść na trening, więc musiałem trochę pokombinować. Okazało się, że trenowanie boksu w domu to nie jest taka trudna rzecz. Wystarczy trochę się postarać 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *