Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kickboxing czy muay thai?

Wielu amatorów zastanawia się pomiędzy tymi sportami. Decyzja wcale nie jest prosta, mimo że sporty wyraźnie się od siebie różnią. Decyzję trzeba jednak podjąć, a ten wpis ma w tym pomóc. Dlatego też dzisiaj dokładnie przyjrzymy się tym dyscyplinom – na spokojnie i bez sentymentów. Zaczynajmy!

Sam kickboxing – jak sama nazwa wskazuje – polega na uderzeniach bokserskich oraz kopnięciach. To w zasadzie tyle – jeśli znasz (a pewnie znasz) kultową rolę Jean-Claude Van Damme’a, to pewnie kickboxing jest dla Ciebie sportem równie brutalnym co efektywnym. W sumie masz rację, dobrze wyszkolony kickboxer poradzi sobie w każdym przypadku, ale fighterzy zgodnie utrzymują, że to muay thai jest bardziej brutalne. Ile w tym prawdy?

kickboxing czy muay thai?

Cóż, to zależy, jak się na to patrzy. Muay thai pozwala na atakowanie łokciami i kolanami, bo sama walka często sprowadza się do klinczu. Kontrowersyjne są głównie łokcie i każdy, kto umie nimi operować, doskonale wie, co mamy na myśli. Co więcej, w muay thai jest tylko jedna formuła – full contact. Kickboxing jest pod tym względem bardziej wyrozumiały, bo formuł jest aż 6: full contact, low kick, K-1, thai boxing, semi contact oraz light contact. Złośliwi mówią, że kickboxing jest zwyczajnie „bardziej cywilizowany” i nastawiony na sportową rywalizację. Mimo to powiedzenie, że muay thai to sport drugiej kategorii, jest zwyczajnym kłamstwem. Sztuka walki, która pochodzi z Tajlandii, ma długą tradycję i na świecie zdążyła już zyskać powszechny szacunek – pod tym względem na pewno przewyższa kickboxing, który ukształtował się dopiero w XX w.

Kickboxing co to?

co to kickboxing?

Wersja amerykańska nie ma tak złożonej historii – wszystko sprowadza się do sfrustrowanych karateków, którzy nie chcieli się ograniczać do zasad karate. Kickboxing jest więc brutalniejszy niż karate i dużo bardziej przypomina realną walkę – o to właśnie chodziło. Można więc przyjąć, że na wielu płaszczyznach te sporty są do siebie podobne. Z drugiej jednak strony, niektóre aspekty są na tyle różnorodne, że nie można stawiać muay thai i kickboxingu na tej samej płaszczyźnie. Który sport powinieneś wybrać Ty?

Wszystko zależy od tego, jak się czujesz z łokciami. Jeśli chcesz uczynić ze swojego ciała kompletną broń, to muay thai zawsze będzie dobrym wyborem. Jeśli natomiast wystarczy Ci połączenie boksu i kopnięć, a różnorodność formuł jest Ci na rękę, to lepszym wyborem będzie kickboxing. Możesz być jednak pewien, że niezależnie od tego, co wybierzesz, na pewno będziesz zadowolony. Obydwie sztuki walki są niezwykle angażujące i pozwalają się rozwijać na różnych płaszczyznach. Dlatego też warto zacząć tę przygodę – na pewno będzie długa i owocna!

Przeczytaj też:  Jak działają spalacze tłuszczu?

Co jest lepsze muay thai czy kickboxing?

Muay Thai i kickboxing to dwa różne style walki, więc nie można powiedzieć, które jest lepsze. W obu stylach wykorzystuje się kopnięcia, ciosy pięściami, łokciami i kolankami, jednak w Muay Thai jest więcej technik, w tym techniki kopnięć. Ostatecznie, decyzja o tym, którą dyscyplinę wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i celów treningowych.

Czy Muay Thai jest trudne?

Muay Thai jest jednym z najtrudniejszych sportów walki, ponieważ wymaga dużej kondycji fizycznej, siły, zwinności, szybkości i precyzji. Treningi składają się z różnych elementów, takich jak ciosy, kopnięcia, kolana, łokcie, klinczowanie i uniki, a także treningi kondycyjne i techniczne.

Czy muay thai to tajski boks?

Tak, Muay Thai to tradycyjna tajlandzka sztuka walki, która często określana jest jako „tajski boks”.
Oceń ten artykuł

Ocen: Kickboxing czy muay thai?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 17 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Kickboxing czy muay thai?”

  1. Jak dla mnie – stanowczo Muay Thai! W moim mieście nie ma nawet zajęć kickboxingu. Poza tym to nudy. Muay Thai to prawdziwa walka, znając Muay Thai poradzisz sobie na ulicy!

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *