Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak ćwiczyć sztuki walki w domu?
Pewnie już zdarzyło Ci się usłyszeć oklepane frazesy, takie jak „sky is the limit”. Cóż, nie wiemy ile w tym prawdy. Wiemy za to, że w wielu przypadkach możesz iść na kompromisy. Możesz np. zabrać trening ze sobą do domu. To już coś, prawda?
Czy trening sztuk walki w domowym zaciszu ma większy sens? Czy może być bezpieczny i przynosić efekty? Cóż, już od jakiegoś czasu, odpowiedź może być tylko jedna – warunki domowe pozwalają na realizację pełnego i pełnowartościowego treningu – bez względu na to, czy jesteś bokserem, karateką czy zawodnikiem MMA. Czy potrzebujesz wiele? Tak naprawdę to nie, bo skoro już coś trenujesz, to znaczy, że sprzęt masz.

Sprawa komplikuje się, jeśli do tej pory korzystałeś tylko i wyłącznie ze sprzętu swojego klubu. Musisz być jednak świadomy tego, że to rozwiązanie nie jest dla Ciebie dobre w perspektywie długoterminowej. Niejednokrotnie poruszaliśmy temat sprzętu, który nie jest dostosowany do Twoich gabarytów. Rękawice, kaski, tarcze – to wszystko musi być odpowiednie dla Ciebie. Każdy luz może przyczynić się do głupiej i niepotrzebnej kontuzji, która wykluczy Cię na długi czas.
Jak trenować sztuki walki w domu?
Decydując się na domowy trening, chcesz zmaksymalizować efekty i dawać z siebie absolutnie wszystko. Z tego też powodu, w pierwszej kolejności musisz wykluczyć ryzyko. Kolejnym elementem jest znalezienie przestrzeni. Do treningu będziesz potrzebował trochę miejsca. Jednym wystarczy przestronny pokój, inni wychodzą do garażu, a pozostali wolą sparingi na świeżym powietrzu. Jeśli to trening bokserski lub stójka z wykorzystaniem nóg, to niewielki pokój z reguły będzie zbyt krępujący i niewygodny – głównie dlatego, że do tego rodzaju treningów potrzebny Ci jest odpowiedni sparingpartner.
Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAKCESORIA
Ten – podobnie jak Ty – powinien mieć odpowiedni kask i rękawice. To wystarczy, by sparować na tym samym poziomie, który znasz z klubowej maty. Zrealizowanie efektywnego sparingu często jest najtrudniejszym elementem domowego treningu, ale jak widzisz – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to się udało. Pozostałe elementy są równie proste – rozgrzewka, trening siłowy i cardio – nie będzie z tym żadnego problemu.
Jak zacząć trenować sztuki walki?
Twoje ciało musi być odpowiednio przygotowane na sporty walki. Dlatego też cardio, trening siłowy i gimnastyka muszą się stać podstawowym elementem Twojego tygodnia. Odpowiednio przygotowane ciało jest odporniejsze na urazy i kontuzje. Sparingi stają się łatwiejsze, bo Ty jesteś silniejszy fizycznie i nie łapiesz zadyszki po pierwszej rundzie. Trenując sztuki walki w domu, dobrze jest zaprzyjaźnić się ze skakanką, bo to proste ćwiczenie poprawia ogólną sprawność fizyczną oraz koordynację.
Do tego dochodzą jeszcze pompki, brzuszki, przysiady, wymachy i cała gama ćwiczeń, które wykorzystują masę ciała. Jeśli t mało, zawsze pozostaje jeszcze crossfit. W warunkach domowych możesz wykonywać podskoki na skrzynkę, brzuszki i całą gamę innych ćwiczeń. Zresztą – na YouTube znajdziesz tyle inspiracji, że wybranie czegoś dla siebie, będzie po prostu dziecinnie łatwe.
Czy da się nauczyć sztuk walki w domu?
Jak nauczyć się samemu sztuk walki?
Jakie są najczęstsze błędy przy uczeniu się sztuk walki w domu?
Ocen: Jak ćwiczyć sztuki walki w domu?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
Idealny wpis na cowidowy czas. Od tygodnia nie chodzę na treningi, bo oczywiście zamknięte przez pandemię. No to zaczynam ćwiczyć w domu! Lepiej już nie będzie.