Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min

Jaka kreatyna na masę?

Mało kto o tym pamięta, ale kreatyna jest produkowana w ludzkim organizmie – dorosły mężczyzna wytwarza mniej więcej 2 gramy kreatyny i wszystko syntezuje. Syntezuje, czyli przyswaja – dorosły facet potrzebuje mniej więcej tyle, żeby mięśnie funkcjonowały prawidłowo. Zaznaczamy jednak, że dotyczy to tylko tych Panów, którzy nie uprawiają cyklicznie sportu, bo sportowcy potrzebują kreatyny nieco więcej. Właśnie dlatego sam suplement cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem.

Zanim wybierzemy Ci najlepszą kreatynę na suchą masę, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest sama kreatyna. Z naukowego punktu widzenia to kwas beta metyloguanidynooctowy czyli związek organiczny, który zawiera 3 istotne aminokwasy. Co ważne, ten związek jest bardzo podobny do białka, a jego rola to przede wszystkim uwolnienie magazynowanej energii, która umożliwia syntezę białek. W praktyce oznacza to tyle, że kreatyna pozwala Twoim mięśniom pracować na najwyższych obrotach. Właśnie dlatego niemalże 98% kreatyny w całym organizmie, znajduje się w mięśniach szkieletowych. Pozostałe 2% zasilają mózg, wątrobę, nerki – a u Panów także jądra.

jaka kreatyna na masę

Kreatyna na masie – na co zwracać uwagę?

W jaki sposób kreatyna pomaga uwolnić energię zgromadzoną w mięśniach? Kluczowy jest tutaj ATP, czyli adenozyno-5′-trifosforan, który jest gromadzony w mięśniach i jest wewnątrzkomórkowym nośnikiem energii. Najprościej opisać to w sposób następujący – na siłowni wykorzystujesz siłę swoich mięśni. Im więcej powtórzeń zrobisz, tym lepsze efekty uzyskasz. O Twoich możliwościach zadecyduje nie tylko aktualna kondycja, ale też prawidłowy poziom ATP w mięśniach.

Najlepsza kreatyna na masę – porównujemy znane warianty

Kiedy już wiesz, jak działa suplement diety kreatyna, możesz świadomie wybierać spośród wielu dostępnych wariantów. Najpopularniejszy jest oczywiście monohydrat kreatyny, który jest szczególnie popularny wśród początkujących sportowców, którzy niekoniecznie wiedzą, czego dokładnie potrzebują. Ze względu na prosty skład, szybką i niedrogą produkcję, monohydrat kreatyny jest najtańszym rozwiązaniem. Co ciekawe, monohydrat jest naprawdę dobrze przyswajalny, więc uzyskanie suchej masy mięśniowej z tym suplementem powinno być nieco łatwiejsze.

kreatyna na suchą masę mięśniową

Jabłczan kreatyny natomiast bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ten wariant jest też bardzo stabilny, dzięki czemu osoby przyjmujące ten suplement nie mają uczucia gromadzenia wody w organizmie. Jabłczan daje tę przewagę, że powoduje znaczny wzrost energii – można to poczuć praktycznie od razu i właśnie dzięki temu jabłczan jest wyborem ludzi, którzy trenują do upadłego.

Kreatyna na suchą masę mięśniową

Na uwagę zasługuje także azotan kreatyny, pirogronian kreatyny, ester etylowy kreatyny oraz chlorowodorek kreatyny – zwłaszcza ten ostatni jest wyjątkowo skuteczny. Warto jednak zaznaczyć, że kreatyna z założenia pomaga w budowaniu suchej masy mięśniowej, więc wybór konkretnego wariantu schodzi na dalszy plan. Już sam fakt przyjmowania kreatyny jest dużym krokiem w stronę większej i suchej masy mięśniowej. Jeśli jednak sami mielibyśmy wybrać coś na już i kluczowa byłaby jak największa masa mięśniowa w jak najkrótszym czasie, to postawilibyśmy na azotan kreatyny lub ester etylowy kreatyny.

Co jest lepsze kreatyna monohydrat czy jabłczan?

Kreatyna monohydrat jest bardziej popularna i bardziej przebadana naukowo niż kreatyna jabłczan. Kreatyna monohydrat uważana jest za skuteczniejszą i lepiej zbadaną formę kreatyny, a także jest tańsza niż kreatyna jabłczan.

Jaką kreatynę wybrać na początek?

Na początek najlepiej wybrać kreatynę monohydrat, ponieważ jest to najczęściej stosowany i najlepiej przebadany rodzaj kreatyny. Jest ona również stosunkowo tania w porównaniu do innych form kreatyny.

Ile brać kreatyny na 70 kg?

Zalecana dawka kreatyny dla osoby ważącej 70 kg to zwykle około 5 gramów dziennie. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta oraz nie przekraczać zalecanej dawki.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jaka kreatyna na masę?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaka kreatyna na masę?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *