Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie rękawice do kickboxingu?

W przypadku kickboxingu najczęściej sięga się po rękawice bokserskie. Zdecydowana większość producentów oferuje swoje produkty jako „uniwersalne”, czyli przeznaczone dla bokserów i kickboxerów. To oczywiście prawda, kickbkoserzy mogą (i powinni) korzystać z rękawic bokserskich, ale niektórzy producenci wyłamują się z tego schematu i wrzucają do swojej oferty rękawice dedykowane, przeznaczone tylko i wyłącznie do kickboxingu. Czy te rękawice różnią się czymś od bokserskich?

Co ciekawe, odpowiedź wcale nie jest oczywista. Jeśli spodziewałeś się usłyszeć, że rękawice stricte pod kickboxing niczym się nie różnią od rękawic bokserskich, to pora na nadrobienie zaległości! Chodź różnicy nie widać na pierwszy rzut oka, tak rękawice przeznaczone do walki na zasadach kickboxingu powinny mieć nieco sztywniejsze nadgarstki. Ten zabieg ma zwiększyć bezpieczeństwo zawodnika, który przyjmuje kopnięcia.

Jak dobrać rękawice do kickboxingu

Warto tutaj zaznaczyć, że zapewnienia to jedno, a fakty to zupełnie coś innego. Nie twierdzimy tutaj, że rękawice do kickboxingu naprawdę nie mają takich udoskonaleń, ale też trudno wymagać od producentów, żeby nie wychwalali nadmiernie swojego asortymentu. Nie chodzi tylko o to, że te przechwałki są zbyt rozdmuchane, ale też o to, że obecna metodologia pracy, wiedza i narzędzia pozwalają stworzyć naprawdę solidny i niedrogi sprzęt. Miej to na uwadze, kiedy będziesz porównywał różne pary rękawic.

Jak dobrać rękawice do kickboxingu?

Wiesz już, że na rynku możesz znaleźć rękawice stworzone pod kickboxing, więc teraz pora na kilka słów o tym, jakich rękawic nie powinieneś używać. Wszelkiego rodzaju rękawice otwarte – bez względu na gabaryty, rodzaj nadgarstków i część wierzchnią – nie nadają się do kickboxingu, bo w tym sporcie nie ma żadnych chwytów. Rękawice pod MMA są też lżejsze, bo mają dużo mniejsze wypełnienie. To podwójna korzyść dla zawodnika, który walczy w tych rękawicach, bo wolniej się on męczy, a jego ciosy ważą dużo więcej. Co prawda, garda w tym przypadku jest mniej skuteczna, ale to i tak nic. Właśnie dlatego w kickboxingu korzysta się z rękawic bokserskich, a nie tych do MMA czy grapplingu.

Przeczytaj też:  Czy rashguard i koszulka termoaktywna to to samo?
Jakie rękawice do kick boxingu?

W przypadku dobierania rękawic, metodologia wyboru jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wybierania rękawic bokserskich. Mamy więc materiał, z którego rękawice są wykonane, typ zapięcia oraz rozmiar. W przypadku materiału wyróżniamy skórę naturalną i syntetyczną. Naturalna uchodzi oczywiście za trwalszą i lepszą pod względem technicznym. Zapięcie może być sznurowane oraz na rzep. Sznurowane to rozwiązanie klasyczne. Wielu pięściarzy powie, że to lepsze rozwiązanie, ale dzisiejsze rękawice zapinane na rzep także stają na wysokości zadania. Rękawice z paskiem na rzep są też tańsze – czasami nawet o kilkaset złotych. Natomiast co do samych rozmiarów – tutaj temat był wałkowany przynajmniej tysiąc razy… 10-12 oz to te najpopularniejsze, 14 i wyżej to rękawice, które idealnie sprawdzają się na sparingach – garda jest z nimi szczelniejsza, a same ciosy mniej ważą.

Tylko tyle i aż tyle. Rękawice do kickboxingu i rękawice bokserskie to w gruncie rzeczy ten sam produkt. I bardzo dobrze! Nie bez powodu kickboxing ma w nazwie „boxing”. Skoro wyprowadza się te same ciosy, to po co zmieniać coś, co jest doskonałe?

Czym się różnią rękawice bokserskie do kickboxingu?

Rękawice bokserskie do kickboxingu różnią się od tradycyjnych rękawic bokserskich przede wszystkim grubszą warstwą wypełnienia, która zapewnia większą ochronę dla rąk i dłoni podczas wykonywania kopnięć i innych technik charakterystycznych dla kickboxingu.

Co to znaczy 12 oz?

„12 oz” to skrót od „12 ounces” (po polsku „12 uncji”). Jest to jednostka miary używana w boksie i innych sztukach walki do określenia wagi rękawic. Oznacza to, że waga jednej rękawicy wynosi 12 uncji, czyli około 340 gramów.

Jakie rękawice do jakiej wagi w kickboxingu?

W kickboxingu zaleca się używanie rękawic o wadze 10-16 uncji (oz):
do 50 kg – 10 oz
50-60 kg – 12 oz
60-75 kg – 14 oz
powyżej 75 kg – 16 oz
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie rękawice do kickboxingu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakie rękawice do kickboxingu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *