Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki sport walki dla dziecka?

Rodzice coraz chętniej wysyłają swoje pociechy na treningi sztuk walki. Sale są pełne dzieci, a najmłodsze z nich jeszcze nie zaczęli chodzić do szkoły. Czy takie zajęcia są odpowiednie dla dziecka? Jeśli tak, to jaki sport walki będzie odpowiedni dla naszych pociech?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest oczywiście samo podejście – wszelkie wątpliwości są po prostu zbędne. Sztuki walki są dla każdego – także dla najmłodszych. Nie musisz się więc zamartwiać na zapas. Zamiast tego pomyśl, jak dobrze rozwinie się dziecko, które od najmłodszych lat uczy się samokontroli i dyscypliny. W końcu sztuki walki świetnie kształtują charakter – to nie opinia, tylko fakt!

sporty walki dla dzieci

Jeśli już zdążyłeś się przekonać, że sztuki walki to dobry pomysł, pora zadać sobie kolejne pytanie – jaki sport walki będzie najbardziej odpowiedni dla dziecka. Jeśli dziecko jest starsze, to samo powinno zdecydować, w końcu najważniejsze, by treningu sprawiały mu przyjemność. Jeśli jednak dziecko nie jest jeszcze na tyle samodzielne, by podjąć taką decyzję, wtedy musisz to zrobić za niego.

Jakie sztuki walki dla dziecka?

Ogromną popularnością cieszy się oczywiście karate. Na kyokushin karate decydują się rodzice nie tylko chłopców, ale też dziewczynek. To właśnie tutaj można znaleźć najwięcej przedstawicielek płci pięknej i nie ma się czemu dziwić – karate to sport dla każdego, ale prawda jest taka, że to samo można powiedzieć także o pozostałych dyscyplinach.

jaki sport walki dla dziecka

Są one jednak dużo brutalniejsze od karate. Może „brutalne” to złe określenie – zwłaszcza w przypadku treningów dla dzieci, ale faktem pozostaje to, że boks i MMA są jeszcze bardziej angażujące.

Bo to właśnie te dwa sporty – boks i MMA cieszą się największą popularnością i to właśnie tutaj rodzice przyprowadzają swoje pociechy. Wystarczy dorzucić do tego grona judo i wszystko staje się jasne. Wybór często jest kwestią gustu – jeśli rodzice są nastawieni na boks, to właśnie na takie treningi poślą swoją pociechę. Początkowo nie ma to większego znaczenia, bo 5-latek nie będzie przecież sparował na serio. Treningi zakładają wieloletnie kształcenie w przyjaznej atmosferze, więc najmłodsi zaczynają od absolutnych podstaw i pracy nad swoim ciałem i kondycją. Dzięki temu dziecko zdobywa pasję, która skutecznie odciąga go od komputera. Jeśli Twoje dziecko uzna, że wolałby sprawdzić się w innym sporcie, zawsze będzie mógł zmienić klub, więc zamiast zamartwiać się, który sport będzie najlepszym wyborem, po prostu zrób pierwszy krok!

Przeczytaj też:  Jakie tarcze treningowe wybrać?

Niezbędne akcesoria do treningu

Zapał, który jest jak płomień, może szybko stracić swoją moc. Sporty walki mogą zrazić – zwłaszcza na początku. Powodem mogą być kontuzje lub urazy, które mogą przecież zaskoczyć na każdym kroku. Żeby temu zapobiec, musisz zadbać o właściwe akcesoria. Niektóre kluby oferują przydatne akcesoria, ale one są dla każdego, więc trudno o właściwą rozmiarówkę. Ochraniacze, kaski i rękawice muszą być odpowiednio dopasowane. W innym przypadku sprzęt może być tylko dodatkowym utrapieniem.

jaki sport dla dziecka

Jeśli Twoje dziecko dobrze zacznie, szybko może pokochać nowy sport, a przecież właśnie tego chcesz, posyłając je na treningi. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o podstawowe wyposażenie, jak odpowiednie ochraniacze. To zaprocentuje w przyszłości, wierz nam!

Co ważne, ochraniacze, tarcze i inne dodatki są uniwersalne – mają zabezpieczać bezpieczne sparingi. Chronią dłonie podczas uderzeń i nogi podczas kopnięć – dla nich stójka to stójka – bez względu an to, czy to trening MMA, muay thai czy karate. Ważne, żeby rozmiar się zgadzał!

Jaki sport walki wybrać dla dziecka?

Wybór sportu walki dla dziecka zależy od wielu czynników, takich jak wiek, zainteresowania, osobowość i poziom dojrzałości fizycznej. Oto kilka popularnych sportów walki, które często są odpowiednie dla dzieci: karate, judo, aikido, BJJ, capoeira

W jakim wieku zapisać dziecko na sztuki walki?

Dzieci w wieku3-6 lat świetnie odnajdują się w podstawowych/początkujących programach, które skupiają się na podstawowych umiejętnościach ruchowych, rozwoju równowagi i koordynacji. Ważne jest, aby zajęcia były prowadzone w zabawowej i przyjaznej atmosferze.

Czy karate jest dobre dla dzieci?

Tak, bo rozwija sprawność fizyczną, poprawia motorykę ciała, koordynację ruchową. Wpływa też pozytywnie na rozwój dziecka, bo uczy je sumienności i dyscypliny.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jaki sport walki dla dziecka?

Oceń
Ocena 4.9/5 na podstawie 12 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
3

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Freak fight – co to?

Arkadiusz Mazurski

4 dni

Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

3 komentarzy na temat “Jaki sport walki dla dziecka?”

  1. Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałem, czy dobrym pomysłem jest zabrać mojego synka na lekcje sztuk walki. Teraz mnie przekonaliście. Idziemy na karate!

  2. Ja wysłałam mojego synka na karate. Bardzo podoba mu się ta sztuka walki, a nie wraca do domu cały poobijany. Jak dla mnie, to najlepszy sport walki dla dzieciaków

  3. Cześć mój syn, jak i córka chodzą na takie zajęcia w Łodzi. Samoobrona dla młodzieży zwiększa szanse na przetrwanie w niebezpiecznej sytuacji. Moje dzieci mają możliwość wyżyć się i rozwinąć skrzydła po okiem najlepszych instruktorów. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *