Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Trening z gumami, czy warto?

Pięściarze, jak i zawodnicy mieszanych sztuk walki muszą wykazywać się dynamiką. Ich treningi powinny polegać na ćwiczeniach, które umożliwiają wypracowanie pewnych wzorców ruchowych i pamięci mięśniowej. Do takich sesji treningowych warto włączyć gumy oporowe, które stanowią świetne narzędzie, a do tego można je wykorzystać zarówno na sali, siłowni, jak i w domu.

Trening bokserski z gumami?

Największą zaleta gum oporowych jest to, że można je zabrać ze sobą wszędzie. Nie zajmują dużo miejsca, a można dzięki nim wykonać cały trening. Są niezwykle wszechstronne, można z ich pomocą wykonać takie ćwiczenia, jak przysiady, wyciskanie, wykroki, czy rozciąganie po treningu. Gumy oporowe możemy podzielić na:

  • taśmy treningowe, które wyglądają jak elastyczna szarfa, a swoje zastosowanie znajdują głównie podczas stretchingu, jogi, czy rehabilitacji, ale także będą świetnie służyć do rozciągania się zawodników, co jest niestety często pomijane,
  • gumy power band, które są zamkniętym okręgiem, którego średnica sięga około dwóch metrów, mają bardzo różne zakresy oporu, dzięki swojej konstrukcji są wytrzymałe i rozciągliwe, można je wykorzystać niemal w każdym treningu,
  • gumy mini band, które również stanowią okrąg, jednak są znacznie mniejsze i krótsze, są wykorzystywane w innego rodzaju ćwiczeniach, niż te wcześniejsze, a ich zalety doceniają głównie panie, chociaż mają swoje zastosowanie również w treningu zawodników,
  • gumy oporowe do walki z cieniem, które zostały stworzone specjalnie do zwiększania oporu podczas zadawania ciosów w sportach walki. Takie gumy w połączeniu z taśmami i uchwytami tworzą idealny zestaw oporowy, który jest stosowany zarówno przez bokserów, jak i zawodników MMA.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiGumy treningowe

Do każdej z gum przypisany jest przedział kilogramowy oraz kolor. Zazwyczaj żółta guma będzie najlżejsza, a czarna najcięższa. Decydując się na zakup gum, najlepiej jest kupić dwie na początek. Jednak jeśli chcesz zdecydować się na tylko jedną, to zawsze najlepiej jest wziąć lżejszą, ze względu na to, że opór gumy jest bardzo łatwo zwiększyć, a nie da się go zmniejszyć.

Czy trening z gumami jest skuteczny?

Trening z wykorzystaniem gum oporowych może być również świetną opcją dla początkujących sportowców. Dzięki nim możesz wykonywać ćwiczenia, które sprawiają Ci trudność, odciążając się gumą. Świetnym przykładem będzie w tym wypadku pociąganie. Wieszając gumę na drążku i wchodząc w nią nogami, możemy w łatwy sposób odjąć sobie kilka kilogramów do dźwignięcia, bez konieczności używania specjalnego sprzętu na siłowni. W ten sam sposób gumy można wykorzystać do pompek, muscle up`ów, dipów czy podnoszenia sztangi.

Przeczytaj też:  Ile kalorii spalisz na rowerze?

Jeżeli chcemy zwiększyć trudność jakiegoś ćwiczenia, to wystarczy zamontować gumy w inny sposób. Na przykład, przy pompkach, zamiast wieszać gumę na drążku i wchodzić w nią klatką piersiową, to należy złapać dwa końce gumy w ręce, poprowadzić ją za plecami i zacząć pompować.

Ćwiczenia z gumami angażują i wzmacniają mięśnie głębokie, jednak ciężko jest zrobić ćwiczenie, separujące tylko jeden mięsień z ich użyciem. Dla niektórych może to być wada, a dla innych zaleta.

Wszystkie rodzaje gum stanowią bardzo użyteczne i ciekawe narzędzie treningowe, które warto mieć zawsze pod ręką. Nie są drogie, a ich wszechstronność sprawia, że znajdują zastosowanie w treningu każdego. Przy ich wykorzystaniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a wiadomo, że również dzięki temu nie przestajemy się rozwijać. Jako pasjonaci sportów walki polecamy Wam to rozwiązanie do codziennych treningów!

Czy trening z gumami to trening siłowy?

Tak, trening z gumami oporowymi może być uważany za formę treningu siłowego, ponieważ opory generowane przez gumy zapewniają opór, który jest przeciwstawiany przez mięśnie, co prowadzi do zwiększenia siły mięśniowej i wytrzymałości.

Ile kalorii spala trening z gumami?

Wszystko zależy od intensywności treningu oraz cech organizmu, ale średnio jest to ok. 300 kcal na godzinę treningu. Oczywiście mniej angażujące ćwiczenia mogą obniżyć ten wynik. Lekkie ćwiczenia (biceps na małym oporze itd.) to ok. 200 kcal/h.

Co dają przysiady z gumą?

Wykonywanie przysiadów z gumą oporową może pomóc w wzmocnieniu mięśni ud i pośladków, poprawić równowagę i stabilizację ciała oraz zwiększyć elastyczność i zakres ruchu. Gumy oporowe zapewniają opór, który wymaga pracy mięśniowej podczas wykonywania przysiadów, co prowadzi do stymulacji wzrostu mięśniowego i poprawy siły mięśniowej.
Oceń ten artykuł

Ocen: Trening z gumami, czy warto?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Trening z gumami, czy warto?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *