Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Jak powstają kalafiory na uszach?
Dla jedynych to powód do dumy. Inni natomiast traktują to jako najzwyklejszą kontuzję, która szpeci. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje podejście do popularnych „kalafiorów”, warto wiedzieć skąd się biorą i jak z nimi walczyć.
Problem w tym, że dorobić się dorodnego kalafiora to żaden problem. Wie o tym zarówno zapaśnik, bokser, jak i zawodnik rugby. Tak naprawdę na kalafiora narażony jest każdy, kto uprawia sporty kontaktowe. Wystarczy chwila nieuwagi, by dorobić się ucha, które w tłumie na pewno pozostanie szybko zauważone. Jak wygląda ten proces od strony czysto-biologicznej?
Wszystko rozbija się o niezwykle delikatną małżowinę uszną. Powstanie deformacji to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku niektórych osób wystarczy jeden cios, jedno obtarcie lub jeden intensywny kontakt. Inni są na to o wiele odporniejsi i mimo lat na ringu/macie/boisku, ich uszy są praktycznie nieskalane. Przyjęło się więc powiedzenie, że ci, którzy mają bardziej elastyczną chrząstkę, dużo lepiej znoszą takie kontakty.
Gdy małżowina zostanie mocno uderzona lub ulegnie intensywnemu przetarciu, dochodzi do pewnego zerwania, utraty połączenia skóry z samą chrząstką. W tym miejscu tworzy się krwiak, a zebrany płyn uniemożliwia powrót skóry na właściwe miejsce, co estetycznie wygląda tak, jak wygląda. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, nie każdemu to przeszkadza. Warto jednak zaznaczyć, że można tego uniknąć. Najskuteczniejszą prewencją będzie oczywiście specjalny ochraniacz.
Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOCHRANIACZE NA USZY
Ochraniacz na uszy, który skutecznie broni przed kalafiorami na uszach
W MMA często używa się głowy – w dosłownym znaczeniu. Wiedzą o tym głównie typowi grapplerzy, którzy z pomocą głowy kontrolują pozycję w parterze. Trzeba mieć na uwadze, że w ich przypadku, kalafiory raczej nie pojawiają się z dnia na dzień. Wszystko zaczyna się raczej od opuchlizny, która stale rośnie. Jeśli nic się z tym nie zrobi, można mieć pewność, że w niedalekiej przyszłości, ta opuchlizna zamieni się w dorodnego i niezbyt eleganckiego kalafiora.
Jak się go pozbyć? Chyba każdy słyszał o zabiegu ze strzykawką. To stosunkowo prosty zabieg, pozbycie się żółtawego płynu limfatycznego to kwestia, na którą wielu decyduje się w warunkach bojowych, samodzielnie w domu. To bezpieczne, jeśli pamięta się o dezynfekcji, czystych dłoniach i nowej strzykawce. My jednak polecamy udać się do laryngologa, który na pewno zrobi to bez zarzutu. Ale najbardziej polecamy zapobiegać takim przypadkom, czyli za każdym razem zakładać odpowiedni .
Jaki powinien być ochraniacz? Przede wszystkim lekki – sprzęt nie może krępować lub męczyć zawodnika. Tak naprawdę, powinieneś zapomnieć, że cokolwiek masz na sobie – jeśli Twój ochraniacz działa podobnie, to możesz mieć pewność, że spisuje się znakomicie. Ważne jest też to, żeby ochraniacz nie uciskał zbyt mocno. Powinien mieć odpowiednie komory/wybrzuszenia, w których uszy będą całkowicie bezpieczne. Dlatego też, jeśli trenujesz sporty walki, ochraniacz na uszy powinien stać się częścią codzienności. Możesz być pewien, że nie pożałujesz tego.
Po jakim czasie powstają kalafiory na uszach?
Jak pozbyć się kalafiora z ucha?
Od czego biorą się kalafiory?
Czy bokserzy mają kalafiory?
Ile czasu goi się kalafior?
Ocen: Jak powstają kalafiory na uszach?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
O kurde, nie wiedziałem, że samemu sobie można poradzić z kalafiorami. No to teraz podziałam!
Ja tu wpadłem po tekście słonia, że „od słuchania tego można dostać kalafiorów” i już wiem co to. Dzięki i pozdrawiam 👌