Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak powstają kalafiory na uszach?

Dla jedynych to powód do dumy. Inni natomiast traktują to jako najzwyklejszą kontuzję, która szpeci. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje podejście do popularnych „kalafiorów”, warto wiedzieć skąd się biorą i jak z nimi walczyć.

Problem w tym, że dorobić się dorodnego kalafiora to żaden problem. Wie o tym zarówno zapaśnik, bokser, jak i zawodnik rugby. Tak naprawdę na kalafiora narażony jest każdy, kto uprawia sporty kontaktowe. Wystarczy chwila nieuwagi, by dorobić się ucha, które w tłumie na pewno pozostanie szybko zauważone. Jak wygląda ten proces od strony czysto-biologicznej?

jak powstają kalafiory na uszach?

Wszystko rozbija się o niezwykle delikatną małżowinę uszną. Powstanie deformacji to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku niektórych osób wystarczy jeden cios, jedno obtarcie lub jeden intensywny kontakt. Inni są na to o wiele odporniejsi i mimo lat na ringu/macie/boisku, ich uszy są praktycznie nieskalane. Przyjęło się więc powiedzenie, że ci, którzy mają bardziej elastyczną chrząstkę, dużo lepiej znoszą takie kontakty.

Gdy małżowina zostanie mocno uderzona lub ulegnie intensywnemu przetarciu, dochodzi do pewnego zerwania, utraty połączenia skóry z samą chrząstką. W tym miejscu tworzy się krwiak, a zebrany płyn uniemożliwia powrót skóry na właściwe miejsce, co estetycznie wygląda tak, jak wygląda. Jak już wspomnieliśmy na wstępie, nie każdemu to przeszkadza. Warto jednak zaznaczyć, że można tego uniknąć. Najskuteczniejszą prewencją będzie oczywiście specjalny ochraniacz.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOCHRANIACZE NA USZY

ochraniacz na uszy

Ochraniacz na uszy, który skutecznie broni przed kalafiorami na uszach

W MMA często używa się głowy – w dosłownym znaczeniu. Wiedzą o tym głównie typowi grapplerzy, którzy z pomocą głowy kontrolują pozycję w parterze. Trzeba mieć na uwadze, że w ich przypadku, kalafiory raczej nie pojawiają się z dnia na dzień. Wszystko zaczyna się raczej od opuchlizny, która stale rośnie. Jeśli nic się z tym nie zrobi, można mieć pewność, że w niedalekiej przyszłości, ta opuchlizna zamieni się w dorodnego i niezbyt eleganckiego kalafiora.

kalafiory na uszach

Jak się go pozbyć? Chyba każdy słyszał o zabiegu ze strzykawką. To stosunkowo prosty zabieg, pozbycie się żółtawego płynu limfatycznego to kwestia, na którą wielu decyduje się w warunkach bojowych, samodzielnie w domu. To bezpieczne, jeśli pamięta się o dezynfekcji, czystych dłoniach i nowej strzykawce. My jednak polecamy udać się do laryngologa, który na pewno zrobi to bez zarzutu. Ale najbardziej polecamy zapobiegać takim przypadkom, czyli za każdym razem zakładać odpowiedni .

Przeczytaj też:  Kalistenika – od czego zacząć?

Jaki powinien być ochraniacz? Przede wszystkim lekki – sprzęt nie może krępować lub męczyć zawodnika. Tak naprawdę, powinieneś zapomnieć, że cokolwiek masz na sobie – jeśli Twój ochraniacz działa podobnie, to możesz mieć pewność, że spisuje się znakomicie. Ważne jest też to, żeby ochraniacz nie uciskał zbyt mocno. Powinien mieć odpowiednie komory/wybrzuszenia, w których uszy będą całkowicie bezpieczne. Dlatego też, jeśli trenujesz sporty walki, ochraniacz na uszy powinien stać się częścią codzienności. Możesz być pewien, że nie pożałujesz tego.

Po jakim czasie powstają kalafiory na uszach?

Powstawanie kalafiorów na uszach, zwanych także aurami, jest związane z urazami mechanicznymi i uszkodzeniem chrząstki ucha, najczęściej w wyniku uderzeń lub ugnieceń. Czas, po którym powstają kalafiory na uszach, zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz od intensywności urazu. U niektórych osób może to zajść nawet po jednym razie, a u innych dopiero po wielokrotnych urazach.

Jak pozbyć się kalafiora z ucha?

Kalafior na uchu to trwała zmiana wywołana uszkodzeniem chrząstki ucha. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się kalafiora jest zabieg chirurgiczny, w którym chirurg wycina zbierający się płyn i formuje chrząstkę. Jeśli kalafior jest niewielki i nie powoduje bólu lub dyskomfortu, można go pozostawić bez leczenia. W takim przypadku ważne jest jednak, aby uważnie obserwować stan ucha i w razie pogorszenia się stanu skonsultować się z lekarzem.

Od czego biorą się kalafiory?

Kalafiory na uszach powstają w wyniku urazu uszu, który powoduje pęknięcie naczyń krwionośnych i gromadzenie się krwi w przestrzeni międzychrzęstnej. Najczęściej powstają w wyniku powtarzających się urazów, na przykład podczas walk lub treningów sportowych, szczególnie w sportach walki.

Czy bokserzy mają kalafiory?

Tak, bokserzy również mogą mieć kalafiory na uszach, zwłaszcza jeśli uprawiają ten sport od dłuższego czasu lub nie stosują odpowiedniej ochrony. Jednakże kalafior ucha jest częściej spotykany u zawodników MMA, wrestlingu i judo, gdzie większy nacisk kładzie się na klincz i chwyty głowy.

Ile czasu goi się kalafior?

Czas gojenia się kalafiora na uchu zależy od stopnia urazu i sposobu leczenia. Zazwyczaj trwa to około 1-2 tygodni. W przypadku lekkiego urazu, zwykle wystarczy stosowanie zimnych okładów, a ucho powinno wrócić do normalnego stanu po kilku dniach.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jak powstają kalafiory na uszach?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 61 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Jak powstają kalafiory na uszach?”

  1. Ja tu wpadłem po tekście słonia, że „od słuchania tego można dostać kalafiorów” i już wiem co to. Dzięki i pozdrawiam 👌

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *