Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pas kulturystyczny – do czego służy?

Pas kulturystyczny to niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto trenuje na siłowni. Ma on zapobiegać potencjalnemu niebezpieczeństwu, ze względu na to, że powoduje zwiększenie ciśnienia tłoczni brzusznej oraz lepszą stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Z tego wpisu dowiesz się więcej o pasie kulturystycznym!

Jak zakładać pas kulturystyczny?

Dobrze założony pas kulturystyczny jest bardzo ważnym elementem treningu siłowego, ponieważ pomaga stabilizować kręgosłup. Ważne jest, żeby pas był dobrze dopasowany, ale nie ograniczał ruchów i nie powodował dyskomfortu podczas ćwiczeń. Pas powinien być zakładany na linii pępka i przed założeniem należy wykonać jak najgłębszy wydech i delikatnie wciągnąć brzuch. Pas powinien być zapięty mocno, ale nie tak mocno, że uniemożliwia swobodne oddychanie.

Podczas ćwiczeń z pasem kulturystycznym należy unikać bezdechu, a zamiast tego korzystać z oddychania przeponowego – podczas wdechu porusza się górna część klatki piersiowej. Za ciasny lub za luźny pas nie spełni swojej funkcji i może zwiększyć ryzyko kontuzji. Pamiętaj, że pas kulturystyczny jest tylko jednym z elementów treningu siłowego, ważne jest również prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i odpowiednie progresowanie obciążenia.

Pas kulturystyczny – jaki wybrać?

Pasy kulturystyczne możemy podzielić na ze względu na kilka różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest materiał, z jakiego są wykonane:

 • pasy skórzane – wykonane ze skóry naturalnej,
 • pasy z materiałów syntetycznych – wykonane z nylonu lub neoprenu.

Ze względu na sposób zapinania:

 • pasy zapinane na rzep,
 • pasy zapinane na klamrę.

Ze względu na konstrukcję:

 • pasy wąskie,
 • pasy szerokie,
 • pasy szerokie na plecach.

Wybór odpowiedniego pasa kulturystycznego jest bardzo ważny dla skuteczności treningu i bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Najlepiej skonsultować się z trenerem lub specjalistą z branży sportowej, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rozmiaru i szerokości pasa. Przed zakupem warto przymierzyć pas, zwłaszcza jeśli planujemy zakup w Internecie. Pasy do ćwiczeń są dostępne w różnych rozmiarach i szerokościach, dlatego tak ważne jest indywidualne dopasowanie.

Pas kulturystyczny jest przydatny przede wszystkim podczas wykonywania ćwiczeń z dużymi obciążeniami. Przykłady takich ćwiczeń to:

 • przysiady ze sztangą,
 • przysiady na suwnicy Smitha,
 • martwy ciąg,
 • wyciskanie sztangi.

Jednak należy pamiętać, że pas kulturystyczny nie jest konieczny przy wykonywaniu tych ćwiczeń z niskim obciążeniem lub dla osób początkujących, ponieważ ich mięśnie stabilizujące nie są jeszcze wystarczająco silne. Dlatego też przed rozpoczęciem treningu z pasem kulturystycznym, warto skonsultować się ze swoim trenerem lub specjalistą. Pamiętaj, że podczas użytkowania pasa, mięśnie brzucha nie pracują tak intensywnie.

Korzyści, jakie przynosi pas kulturystyczny, nie należy lekceważyć. Podnoszenie dużych ciężarów nie wpłynie na kręgosłup oraz nie będzie powodem urazów i kontuzji. Jeżeli jesteś gotowy na treningi, które zaprowadzą Cię na zupełnie nowy poziom, to nie powinieneś bagatelizować pasa. Nie zapominaj o treningu mięśni brzucha, dzięki temu korzystanie z pasa nie będzie wpływało na osłabienie mięśni stabilizujących. Do treningów należy podejść z chłodną głową i odpowiednio się przygotować do każdego ćwiczenia, bez uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy zakładać pas kulturystyczny?

Pas kulturystyczny zakłada się podczas ćwiczeń z obciążeniem, takich jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi.

Jak nosić pas kulturystyczny?

Najpierw należy umieścić pas kulturystyczny na dolnej części brzucha, pomiędzy kośćmi biodrowymi i żebrami. Następnie trzeba zapiąć pas tak, aby był dobrze dopasowany, ale nie zbyt ciasny. Powinien on zapewnić odpowiednie wsparcie kręgosłupa, ale nie powinien krępować oddychania.

Ile kosztuje pas kulturystyczny?

Cena pasa kulturystycznego zaczyna się od 100 zł. Dobrym wyborem będzie pas RDX za 130 zł.
Oceń ten artykuł

Ocen: Pas kulturystyczny – do czego służy?

Oceń
Ocena 4/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Co to jest ashwagandha?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co jeść na masę mięśniową?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Capoeira – co to?
capoeira warhouse

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czy K1 i kickboxing to to samo?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Boks czy MMA?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czy kulturystyka to sport?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Pas kulturystyczny – do czego służy?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *