Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Odżywka białkowa, co daje?

Głównym budulcem masy mięśniowej jest białko, które dostarcza organizmowi aminokwasów. Zaspokaja ono głód dużo lepiej niż węglowodany, ze względu na to, że przyspiesza przemianę materii. Białko warto spożywać nie tylko podczas budowania masy mięśniowej, ale także przy odchudzaniu.

Jakie są rodzaje białek?

Rynek odżywek białkowych jest bardzo rozwinięty, dzięki czemu mamy w tej kwestii bardzo duży wybór. Najpopularniejszymi z nich są białka serwatkowe, pochodzące z mleka, które możemy podzielić na:

  • koncentrat białka serwatkowego (WPC) – zawiera od 70 do 80% białka, niewielki dodatek tłuszczy i węglowodanów, dzięki którym jego smak jest dobry, pozyskiwany jest przez mikro i ultrafiltrację,
  • izolat białka serwatkowego (WPI) – zawiera około 90% białka i jest szybkowchłanialne, dobrze się rozpuszcza i ma wysoką jakość,
  • hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – zawiera od 90 do 95% białka, jest najczystszym i najszybciej się wchłaniającym pośród białek serwatkowych, niestety jest znacznie droższe od poprzednich,
  • kazeina micelarna – białko, które długo się wchłania, występuje w mleku i jest pozyskiwane metodą ultrafiltracji, wspiera układ immunologiczny i zapewnia stałe uwalnianie aminokwasów, nawet do 7 godzin.

Możemy również wyszczególnić białka roślinne:

  • białko sojowe – pozyskiwane jest z nasion soi i ma dużą wartość odżywczą, to dobre źródło błonnika, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, cynku, wapnia i witamin z grupy B, ma pozytywny wpływ na zdrowie, jest polecane dla wegan oraz wegetarian,
  • białko konopne – pozyskiwane z nasion konopi siewnej, zawiera bardzo dużo aminokwasów, składniki mineralne, witaminy, błonnik, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, również jest polecane dla wegan oraz wegetarian,
  • białko grochowe – zawiera około 90 % białka, jest hipoalergiczne oraz ma bardzo wysoką ilość argininy,
  • białko ryżowe – nie zawiera glutenu, jest produktem wysokobiałkowym, ale nie kompletnym białkiem, takim jak na przykład serwatkowe.

Do wyboru mamy również białko wołowe, które jest świetnym źródłem żelaza. Ma również wysoką jakość, dodatkowo zawiera kreatynę, witaminy z grupy B oraz aminokwasy egzogenne, jednak odznacza się również dużą ilością tłuszczu oraz cholesterolu.

Jakie białko na redukcje?

Niektóre osoby kojarzą odżywki białkowe jedynie z kulturystyką. Błędne jest również przekonanie, że białko powoduje przyrost masy mięśniowej. Dodanie wysokiej jakości białka do codziennej diety może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu. Często dzieje się tak, że w ciągu dnia na spożywamy wystarczającej ilości białka, na które mamy zapotrzebowanie, więc taka odżywka może nam to znacznie ułatwić. Jednak należy mieć na uwadze deficyt kaloryczny, który musimy zachowywać na redukcji. Wyliczając przyjęte danego dnia kalorie, koktajle proteinowe należy tam również uwzględnić.

Przyjmuje się, że w czasie odchudzania należy przyjmować około 2,2 g białka/ kg mc, ale wiadomo, że wszystko zależy również od indywidualnych kwestii. W czasie redukcji dobre efekty można uzyskać dzięki suplementacji białkiem serwatkowym, ze względu na to, że mają one pełny profil aminokwasowy, a białka roślinne nie zawierają leucyny, która wspiera ochronę mięśni.

Jakie białko na masę?

W tej kwestii sytuacja wygląda bardzo podobnie, tak z białkiem na redukcję. Również najbardziej polecanym białkiem będzie to serwatkowe, ze względu na aminokwasy. Jedyną różnicą w tym przypadku będzie ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii oraz ilość spożywanego białka. Organizm szybko trawi i wchłania białko serwatkowe. Zastosowanie takiej odżywki znacznie przyspieszy uzyskanie upragnionej muskulatury i utrwali wypracowane efekty.

Czy odżywki białkowe coś dają?

Odżywki białkowe są skutecznym sposobem na uzupełnienie diety w białko i mogą pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej, poprawie wytrzymałości i siły, a także przyspieszeniu procesu regeneracji.

Czy można pić białko bez ćwiczeń?

Tak, można pić białko bez ćwiczeń, jednak warto pamiętać, że nadmiar białka może obciążać nerki i wątrobę. Białko powinno być traktowane jako uzupełnienie diety i dostarczane wraz z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak węglowodany i tłuszcze. W przypadku braku aktywności fizycznej, zaleca się spożywanie umiarkowanej ilości białka w diecie.

Co daje picie białka na noc?

Picie białka przed snem może pomóc w zwiększeniu syntezy białka mięśniowego w trakcie snu i przyspieszyć proces regeneracji mięśni. Ponadto, picie białka przed snem może pomóc w zwiększeniu uczucia sytości, co może zapobiegać podjadaniu w nocy.

Ile razy dziennie można brać białko?

Ilość białka, jaką można spożyć dziennie, zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Zazwyczaj zaleca się spożywanie około 1,6-2,2 g białka na kg masy ciała dziennie dla osób uprawiających intensywny trening siłowy. Dla osób o mniejszej aktywności fizycznej, zalecana ilość białka wynosi około 0,8-1 g na kg masy ciała dziennie.
Oceń ten artykuł

Ocen: Odżywka białkowa, co daje?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Odżywka białkowa, co daje?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *