Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie rękawice do sparingów?

Początkujący fighter – bez większego znaczenia, co zaczyna trenować – staje przed kupnem swoich pierwszych rękawic. Jeśli ktoś mu szpenie kilka słów i doradzi w wyborze, zawodnik wybierze sobie odpowiednie rękawice sparingowe i będzie z nich miał dobry użytek. Jeśli nikt mu nie doradzi, sprawy mogą wyglądać różnie. Zapalony fighter, który na swoje pierwsze rękawice, wybierze zawodowe „dwunastki”, robi sobie pod górkę i to bardzo.

Jaka jest idea wariantów sparingowych? Mają umożliwiać bezpieczny trening na każdym poziomie zaawansowania. Muszą być więc odpowiednio ciężkie i miękkie. Najłatwiej to pokazać na przykładzie boksu. 16OZ to chyba najpopularniejsze rękawice sparingowe. 1OZ to dokładnie 28,4 gramy, więc 16OZ to równowartość 454,4 gramów. Z takimi rękawicami można trzymać solidną gardę, a większa powierzchnia sprawia, że ciosy nie są tak odczuwalne, jak to ma miejsce w przypadku rękawic o masie 284 g.

rękawice do sparingów

Oczywiście tradycyjne szesnastki nie będą najlepszym wyborem na worek, ale to raczej najmniej istotny problem. Najważniejsze jest to, że trening techniczny jest komfortowy i bezpieczny – podobnie zresztą jak same sparingi. Początkujący fighter nie będzie także w stanie odróżnić rękawicy bokserskiej od rękawicy do muay thai. Różnice w profilu są na tyle subtelne, że początkujący zawodnik ich nawet nie odczuje.

Jakie rękawice sparingowe?

W przypadku MMA sprawa wygląda trochę inaczej. Wiele tak naprawdę zależy od tego, jaką płaszczyznę aktualnie trenujesz, bo zawodnicy MMA są zaznajomieni zarówno z rękawicami bokserskimi, jak i typowymi łapkami do grapplingu. Stójka zawsze będzie najlepsza z dużymi i bezpiecznymi rękawicami, ale umówmy się – na jednym treningu będziesz potrzebował zarówno czegoś do stójki, jak i typowego MMA. Niektóre kluby mają swoje rezerwy i udostępniają sprzęt zawodnikom, ale jak już pewnie wiesz, takie rozwiązanie nigdy nie będzie idealne.

Przeczytaj też:  Jakie tarcze treningowe wybrać?
jakie rękawice do sparingów?

W końcu sprzęt sparingowy jest od tego, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Z tego też powodu, korzystanie z cudzych rękawic, które nie są dostosowane do Twoich potrzeb, jest po prostu nierozważne. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na dwie pary, to – jako początkujący zawodnik MMA – powinieneś się zdecydować na rękawice do MMA z zaokrąglonymi końcówkami, które chronią pięść. To najlepsze rękawice sparingowe, bo można w nich trenować bezpieczną stójkę, a palce dalej pozostają swobodne. Oczywiście ta swoboda jest tylko częściowa – w parterze może nie wystarczyć, ale treningi na macie są raczej czysto-techniczne, więc niczego więcej nie będziesz potrzebować.

rękawice sparingowe

Jaki rozmiar rękawic na sparingi?

Dobry rozmiar rękawic na sparingi zależy od wagi i wielkości dłoni. Zazwyczaj dla dorosłych mężczyzn stosuje się rękawice w rozmiarze 14-16 oz, natomiast dla kobiet i młodzieży rozmiar 10-12 oz. Warto pamiętać, że im większy rozmiar rękawic, tym większa ochrona, ale również mniejsza siła uderzeń.

Jakie rękawice do sparingów MMA?

Do sparingów MMA zaleca się stosowanie rękawic ochronnych o wadze 7-8 uncji, co odpowiada około 198-227 gramom. Ważne, aby były one wytrzymałe i dobrze chroniły dłonie oraz stawy.

Czy sparingi są bezpieczne?

Sparingi w sztukach walki są zazwyczaj bezpieczne, jeśli przestrzega się odpowiednich zasad i używa odpowiedniego sprzętu ochronnego. Ważne jest, aby sparingi były prowadzone z doświadczonym partnerem treningowym, który ma odpowiedni poziom umiejętności i kontroluje swoje uderzenia.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie rękawice do sparingów?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakie rękawice do sparingów?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *