Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Aminokwasy – kiedy brać?

Wielu sportowców i miłośników sztuk walki zastanawia się, czy suplementacja aminokwasów jest niezbędnym elementem treningu. Dla jednych jest to codzienność, z kolei inni upatrują w produktach zawierających aminokwasy niepotrzebny wydatek. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci działanie aminokwasów, wskażemy ich pozytywne działanie na organizm człowieka. Podpowiemy także, w jaki sposób można uzupełniać niedobory aminokwasów w organizmie, by zoptymalizować treningi.

Po co aminokwasy?

Z pewnością wiesz, że niezwykle ważnym budulcem organizmu jest białko. To jego różne typy dostarczają do naszego ciała różnorodnych aminokwasów. Te z kolei mają niezwykle dobroczynny wpływ na nasze funkcjonowanie. Oto kilka z nich:

  • prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej,
  • produkcja płynów ustrojowych,
  • stymulacja neuroprzekaźników,
  • wspomagają regenerację komórek ciała,
  • są źródłem energii podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Sportowcy cenią aminokwasy za to, że podczas treningu zamieniają się w solidną porcję energii, a także stanowią niebagatelny materiał budujący mięśnie.

Warto wiedzieć, że aminokwas niejedno ma imię. Zazwyczaj dokonuje się ich podziału na: aminokwasy białkowe i niebiałkowe. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  1. Aminokwasy niebiałkowe.

Nie występują w białkach, ale pełnią również bardzo ważne funkcje, np. wspierające metabolizm. Co ciekawe, niektóre aminokwasy niebiałkowe produkowane przez bakterie mogą stać się antybiotykami. Nas jednak zdecydowanie interesuje druga grupa aminokwasów.

  1. Aminokwasy białkowe.

Jest ich 20 i stanowią podstawowy budulec białka – jak sama nazwa wskazuje. W ich obrębie wyróżniamy kolejne podgrupy aminokwasów ze względu na zdolność organizmu do ich syntezy:

  • aminokwasy endogenne (DAA) te aminokwasy nie muszą być przez nas suplementowane, organizm sam potrafi je syntezować.
  • aminokwasy egzogenne – tę grupę aminokwasów należy dostarczyć organizmowi poprzez odpowiednią dietę, gdyż nasze ciało ich nie syntetyzuje.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAMINOKWASY SUPLEMENTY

W kontekście treningów i uprawiania sportu interesują nas przede wszystkim aminokwasy, które samodzielnie musimy dostarczyć organizmowi, czyli egzogenne. Najczęściej możemy spotkać się z zapisem Aminokwasy BCAA – są to popularne wśród sportowców aminokwasy rozgałęzione, czyli walina, lecyna oraz izoleucyna. Co z pozostałymi 17. aminokwasami? Są również niezwykle potrzebne, ale co interesujące – właśnie te 3. aminokwasy BCAA stanowią w dużym stopniu o rozwoju muskulatury.

Przeczytaj też:  Suplementy w sportach walki

BCAA mogą więc w dużym stopniu wspierać redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie budować muskulaturę. Kiedy warto je stosować, by zoptymalizować treningi i cieszyć się właściwą suplementacją, która może wspierać nasze dążenia do idealnej sylwetki lub wspierać rozwijanie umiejętności sportowych?

Aminokwasy – kiedy stosować?

Skoro aminokwasy stanowią pokaźną dawkę energii, która uaktywnia się podczas wysiłku fizycznego, naturalnie powinieneś przyjmować je przed treningiem. Pomoże nam hamować katabolizm, a przyspieszy anabolizm. Co więcej, mogą przyczyniać się do większej wytrzymałości mięśni, więc podczas treningu możesz dzięki nim pokonywać nowe wyzwania i przesuwać granice swoich możliwości. Warto również dodać, o czym wspominaliśmy na początku, że aminokwasy mają wielki wpływ na aktywność neuroprzekaźników. Dzięki temu odpowiednio stymulowany układ nerwowy może sprawiać, że ból nawet podczas intensywnych treningów będzie mniej intensywny.

Wiele osób także po treningu stosuje aminokwasy BCAA, które mogą korzystnie wpływać na regenerację organizmu i tkanki mięśniowej.

Zastanawiasz się nad skutkami ubocznymi? Wielu ekspertów podkreśla, że przy odpowiedniej ilości suplementowanych aminokwasów ( zawsze takiej informacji szukaj na etykiecie producenta_ nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Jedynie osobom z niewydolnością wątroby nie poleca się sięgać po tego rodzaju suplementację.

Aminokwasy nie są kosmicznym panaceum na wszelkie dolegliwości czy nie zbudują za Ciebie mięśni, czy nie zredukują samoistnie tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że odpowiednia suplementacja powinna być połączona z właściwą dietą oraz dopasowanymi do sportowca treningami i aktywnością fizyczną. Dopiero takie trio może sprawić, że wzniesiesz swoją kondycję na nowy poziom.

Czy brać aminokwasy w dni nietreningowe?

Tak, ponieważ aminokwasy są niezbędnymi składnikami budulcowymi dla organizmu i są niezbędne do regeneracji mięśni po treningu. W związku z tym, ich spożycie w dni treningowe może przyspieszyć proces regeneracji i pomóc w rozbudowie masy mięśniowej.

Czy warto brać aminokwasy?

Tak, aminokwasy powinny być dostarczane do organizmu w postaci codziennej diety. Jeśli Twoja dieta nie dostarcza niezbędnych minerałów i witamin, suplementy będą idealnym uzupełnieniem.
Oceń ten artykuł

Ocen: Aminokwasy – kiedy brać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Aminokwasy – kiedy brać?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *