Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki sport walki wybrać?

Sporty walki kształtują charakter – nikt temu nie zaprzeczy. Co więcej, pomagają utrzymać ciało i umysł w nienagannej kondycji oraz znacznie zwiększają wytrzymałość organizmu. Trenuje więc każdy. Dzisiaj nikogo już nie dziwi widok kilkuletniego dziecka w kimonie. Właściwie im szybciej, tym lepiej. Młody umysł szybko przyswaja wiedzę, co oczywiście nie oznacza, że nieco starsi nie mają czego szukać na macie. Sporty walki są dla każdego. Który więc wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i Twoich upodobań. Obecnie króluje MMA, jednak boks, muay thai czy karate także są dobrym wyborem – jak wspominaliśmy, sporty walki przeżywają prawdziwe odrodzenie. Warto więc rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, zanim wybierze się klub, w którym zacznie się pierwsze treningi.

jakie sztuki walki wybrać?

Warto jednak zapamiętać pewną rzecz – trenuj to, co Ci się podoba. Tylko wtedy efekty będą zadowalające. Jeśli zawsze widziałeś się jako boksera, a najlepsze walki Adamka i Gołoty rozpalały Cię do czerwoności, to pójście w coś innego tylko dlatego, że tak doradzali kumple lub ktoś Cię o to poprosi, na dłuższą metę będzie słabym rozwiązaniem. Jest też druga strona medalu – jeśli nie masz pomysłu, co chcesz trenować, to możesz pójść z wiatrem. Sam fakt, że masz do czynienia ze sportami walki, znacznie wpłynie na Twoje samopoczucie i możliwości. Jeśli nie masz pomysłu, to po prostu zacznij!

Jaka sztuka walki najlepsza?

Pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Liczą się tylko umiejętności – dobrze przygotowany bokser poradzi sobie nawet z zawodnikiem MMA. Można to także odwrócić, zawodnik MMA jest w stanie pokonać każdego przedstawiciela innych sportów walki. Wszystko zależy od umiejętności i trzeźwego umysłu. Dlatego też, zamiast zastanawiać się, czy wybrana kategoria jest najlepszym wyborem, warto skupić się na poszerzaniu własnych horyzontów.

popularne sporty walki

MMA wybierają osoby plastyczne i kreatywne, które lubią dostosowywać metodę do danej sytuacji. Tutaj w grę wchodzi zarówno parter, jak i stójka. Jest trochę boksu, trochę kopnięć i cała gama najróżniejszych technik wykończeniowych. W tym sporcie można się doskonalić całe życie, a i tak zawsze znajdzie się coś, co zaskoczy. Co więcej, MMA jest po prostu niesamowicie popularne. UFC, KSW i szereg innych federacji przyciągają przed telewizory miliony osób z całej Polski. Nikogo więc nie dziwi, że miejskie kluby po prostu pękają w szwach, a i samouków nie brakuje. MMA jest po prostu na topie i nikt temu nie zaprzeczy!

Boks jest natomiast dla tych, którzy lubią jasno określone zasady. Żadnych nóg, żadnego obalania – tylko własna garda i niebywała zwinność. Nuda? Wystarczy spojrzeć na najlepszych w swoim fach, by zrozumieć, jak wielkie możliwości stwarza boks. Mistrzowie tego sportu to prawdziwe bestie, które w pięściach mają dynamit! Spójrz na Tysona, Joshuę czy Fury’ego – oni tańczą na ringu, dla zwykłego śmiertelnika są nie do trafienia. Boks stwarza ogromne możliwości. Wymaga wielu wyrzeczeń, ale tylko spójrz, ile daje w zamian!

popularne sztuki walki

Nie można zapominać także o wielu innych sportach – z muay thai, karate i vale tudo na czele. Z każdym dniem dostęp do egzotycznych i niegdyś niedostępnych sztuk walki, stale rośnie. Dzisiaj już nikogo nie dziwi to, że ktoś trenuje taekwondo lub aikido. Skoro klub, który oferuje takie treningi, znajduje się w Twoim mieście, to dlaczego miałbyś nie skorzystać?

Sporty walki dla początkujących

Jeśli zaczynasz, to musisz się przygotować na dobry start. Jeśli myślisz o poważnym trenowaniu, to potrzebny Ci będzie solidny sprzęt. Podstawą będą ochraniacze. Kask sprawdzi się w każdym przypadku – dla boksera będzie niezbędny, a doceni go także każdy, kto trenuje stójkę. Wszyscy ci, którzy trenują kopnięcia, powinni sprawić sobie także ochraniacze na piszczel. Dzięki temu ryzyko wyłapania kontuzji będzie dużo mniejsze, a musisz pamiętać, że o urazy wcale nie jest trudno – zwłaszcza bez odpowiedniej techniki. Nie martw się, każdy kiedyś zaczynał. Sęk w tym, by zrozumieć, że wiele urazów i kontuzji to kwestia niedopatrzeń, a dobre ochraniacze pozwolą tego uniknąć.

Przeczytaj też:  Judo – co to jest?
sporty walki dla początkujących

Dlatego też każdego fightera zachęcamy do zaopatrzenia się w odpowiednie ochraniacze, rękawice i dodatki. Dzięki temu nie tylko unikniesz wpadek, ale też będziesz mógł dać z siebie absolutnie wszystko na każdym treningu. To szybko przełoży się na efekty, na których tak bardzo Ci zależy.

Jaka sztuka walki jest najbardziej skuteczna?

MMA (Mixed Martial Arts), które jest jednym z najbardziej kompleksowych sportów walki, zawodnicy korzystają z różnych stylów walki, takich jak boks, kickboxing, judo, zapasy, brazylijskie jiu-jitsu itp. Kombinacja tych różnych stylów daje pełniejszy zakres technik i umiejętności, co może przynosić skuteczne wyniki w walce.

Jaka jest najłatwiejsza sztuka walki?

Niektóre sztuki walki, takie jak tai chi czy aikido, kładą większy nacisk na techniki obronne, płynność ruchów i rozwój wewnętrznej siły, co może uważane być za mniej wymagające fizycznie dla niektórych osób. Jednakże, nawet te „łatwiejsze” sztuki walki wymagają regularnego treningu, cierpliwości i poświęcenia, aby opanować techniki i rozwijać umiejętności.

Jaka jest najtrudniejsza sztuka walki?

Niektóre sztuki walki, takie jak brazylijskie jiu-jitsu, zapasy olimpijskie czy karate kyokushin, są znane z wysokiego poziomu technicznego, intensywnego treningu i wymagającej fizycznie natury. Te sztuki walki mogą wymagać od uczniów dużego wysiłku, wytrzymałości, siły fizycznej i elastyczności.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jaki sport walki wybrać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaki sport walki wybrać?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *