Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Taekwondo – na czym polega?

Taekwondo to koreańska sztuka walki, która cieszy się coraz większą popularnością. Ta dyscyplina sportowa uważana jest za formę treningu fizycznego, ale także mentalnego. Pomaga w rozwijaniu siły, koordynacji, równowagi oraz szybkości. W tym wpisie omówimy ją dokładniej.

Skąd pochodzi taekwondo?

Ten sport pochodzi z Korei i opiera się na tradycyjnych sztukach walki tego właśnie kraju. Istnieją przekazy, że już w starożytności ćwiczono taekkyeon, czyli sztukę będącą pierwowzorem taekwondo. Jednak jego powstanie możemy datować na 1955 rok oraz wiązać z jedną osobą, mianowicie generałem Choi Hong-hi, który opracował taekwondo. Doprowadził także do wcielenia tego sportu walki jako obowiązkowego szkolenia w armii koreańskiej, szkołach średnich i wyższych, a instruktorów wysłał do zaprzyjaźnionych państw. Przemyślana polityka rozwoju tej dyscypliny i uznanie jej za sport narodowy Korei sprawiły, że w krótkim czasie Taekwondo stało się bardzo popularne.

22 marca 1966 roku, dzięki ciężkiej pracy generała Choi Hong-hi, powstała Międzynarodowa Federacja Taekwon-do (International Taekwon-do Federation). Związki narodowe z Wietnamu, Malezji, Singapuru, Federalnej Republiki Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Włoch, Egiptu i Korei stały się jej założycielami. Ta organizacja miała na celu promowanie taekwondo na arenie międzynarodowej i ujednolicenie zasad i technik sztuki walki.

Zasady taekwondo

Taekwondo opiera się na pięciu filarach:

  • Uprzejmość,
  • Uczciwość,
  • Wytrwałość,
  • Samokontrola,
  • Niezłomny duch.

Twórca tej dyscypliny przykładał ogromną wagę do moralności oraz postępowania ludzi. Powodzenie lub porażka w nauce sztuki walki w dużym stopniu zależą od postrzegania oraz praktykowania powyższych zasad, które powinny być praktykowane nie tylko na sali treningowej, ale także w życiu codziennym.

Istnieją jednak dwie różne federacje taekwondo, które stosują różne zasady walki:

  • ITF (International Taekwon-do Federation) stosuje łagodniejsze podejście do walki. Za zbyt mocne ciosy zawodnik może zostać upomniany lub nawet zdyskwalifikowany. Zawodnicy mogą bronić się przed kopnięciami obrotowymi, mogą szerzej otwierać swoje ręce. Podczas walki taekwondo dozwolone są kopnięcia stopą oraz powierzchnią do stawu skokowego. W taekwondo ITF dozwolone jest uderzanie pięścią, ale tylko jej wierzchnią i przednią stroną. Nie można uderzać golenią ani kolanami.
  • W WTF (World Taekwon-do Federation) można walczyć całą siłą. Podczas walki taekwondo dozwolone jest pokonanie przeciwnika poprzez knock-out. Nie można uderzać pięścią w twarz, ale można kopać. Zakazane są ataki golenią i kolanami.

Taekwondo, czy karate?

Karate to japońska sztuka walki, która opiera się na uderzeniach pięściami, kopnięciach, uderzeniach kolanami, łokciami i otwartymi dłońmi. Karate zawiera także elementy takie jak bloki, zatrzymania i rzuty, a ruchy są głównie liniowe.

Taekwondo jest natomiast koreańską sztuką walki, która kładzie nacisk głównie na kopnięcia. Stosuje się w niej kaski oraz ochraniacze. Trening taekwondo zawiera także uderzenia pięściami, otwartymi dłońmi, rzuty i bloki. W taekwondo tradycyjnie walka rozpoczyna się, trzymając ręce razem, podczas gdy w karate ręce trzyma się w okolicach pasa i pochyla się w przód, patrząc na przeciwnika.

Taekwondo i Karate to sztuki walki, które trenuje się na macie. Zawodnicy w obu dyscyplinach noszą podobne, białe, bawełniane kimona, które umożliwiają swobodne poruszanie się. Obie sztuki walki rządzą się tradycyjnymi zasadami, a także kładą nacisk na szacunek do nauczycieli i przeciwników. Rozwijają także wiele zdolności takich jak cierpliwość, samodyscyplina, zaufanie do samego siebie oraz szacunek.

Dlaczego warto trenować taekwondo?

Poprawa kondycji fizycznej: Taekwondo to wysiłek fizyczny, który pomaga poprawić wytrzymałość, siłę, gibkość i szybkość. Taekwondo wymaga też skupienia się na ćwiczeniach i technikach, co może pomóc poprawić zdolności koncentracji i skupienia uwagi.

Od jakiego wieku zaczynać z taekwondo?

Zazwyczaj dzieci mogą rozpocząć treningi taekwondo w wieku 4-6 lat. Jednak wiek, w którym dziecko rozpoczyna treningi, może zależeć od indywidualnych umiejętności i gotowości dziecka.

Jak wygląda trening taekwondo?

Trening Taekwon-do zazwyczaj obejmuje różnorodne ćwiczenia fizyczne i techniczne, które pomagają poprawić kondycję, siłę, gibkość i koordynację ruchową, a także rozwijają umiejętności samoobrony i walki.

Czy w taekwondo używa się rąk?

Tak, w Taekwondo używa się również rąk. Chociaż techniki kopnięć są bardzo charakterystyczne dla Taekwondo i stanowią podstawę tej sztuki walki, to również ręce odgrywają ważną rolę w atakowaniu i obronie.

Jak nazywa się strój w taekwondo?

Strój w Taekwondo nazywa się dobok. Składa się on z białej bluzki oraz białych spodni z rozcięciem na nogach, umożliwiającym wykonywanie wysokich kopnięć.
Oceń ten artykuł

Ocen: Taekwondo – na czym polega?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Ile cukru dziennie na redukcji?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile tłuszczu na redukcji?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Taekwondo – na czym polega?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *