Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki ochraniacz na zęby?

W dzisiejszych czasach raczej nikt nie wyobraża sobie sportów walki bez tego elementu wyposażenia. Niezależnie od tego, czy trenujesz rekreacyjnie, czy jesteś profesjonalistą, dobry ochraniacz zabezpieczy twoje zęby przed wybiciem, wyłamaniem czy ukruszeniem. Zapobiega też stykaniu się zębów, przez co ugryzienie się w język staje się niemożliwe.

Ochraniacz na zęby – jaki wybrać?

Ochraniacze na zęby, potocznie nazywane „szczękami” mogą się od siebie znacząco różnić. Dlatego wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tego akcesorium:

  • podstawowy, czyli ochraniacz jednowarstwowy, który jak sama nazwa wskazuje, jest wykonany z jednej warstwy materiału. Są zazwyczaj wyprodukowane z silikonu i mimo że nie są zbyt rozbudowane i wygodne to są lepszym wyborem niż brak żadnego ochraniacza, ze względu na to, że skutecznie zabezpieczają zęby przed uderzeniami,
  • żelowy, czyli ochraniacz zbudowany z kilku warstw, jest to zdecydowanie wyższy poziom ochrony zębów, niż ten wspomniany wcześniej, jego wewnętrzna warstwa jest plastyczna, dzięki czemu dokładnie okala zęby, trzyma się mocno i pewnie, warstwa zewnętrzna absorbuje i rozkłada siłę uderzenia na całą szczękę, dzięki czemu punkowe uszkodzenie uzębienia staje się mniej możliwe,
  • protetyczne, które są wykonywana na zamówienie. Zawodnicy mogą dzięki nim liczyć na idealne dopasowanie do szczęki. Z tego typu ochraniaczy korzystają zazwyczaj profesjonaliści, którzy oczekują najlepszej ochrony, bez względu na koszty, ponieważ takie wyposażenie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Przed zakupem ochraniacza na zęby należy sprawdzić, czy został on wyposażony w kanaliki ułatwiające przepływ powietrza oraz odprowadzanie śliny, co ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania. Dopasowując ochraniacz na zęby, należy postępować zgodnie z instrukcją, która jest na opakowaniu. Zazwyczaj przebiega to w podobny sposób:

  • Ochraniacz wrzucamy do wrzątku i czekamy około 30 sekund, w zależności od zaleceń producenta.
  • Po wyjęciu go z wody lekko go ochładzamy, aby uniknąć oparzenia.
  • Wkładamy ochraniacz i zaciskamy zęby.
  • Odczekujemy około minuty.
  • Wyjmujemy i opłukujemy wodą.

Czyszczenie takiego ochraniacza po użyciu jest banalnie proste. Zaleca się mycie go szczoteczką do zębów, spłukanie i pozostawienie do wyschnięcia. Zazwyczaj każdy ochraniacz jest wyposażony w specjalne etui do przechowywania, więc nie musimy trzymać go luzem zresztą naszego sprzętu.

Ochraniacz na zęby – podwójny czy pojedynczy?

Ochraniacze na zęby możemy podzielić na podwójne oraz pojedyncze. Te pierwsze chronią górną oraz dolną szczękę, natomiast pojedyncze tylko górną. Pod względem poziomu ochrony lepsze na pewno będą te podwójne, jednak ich stosowanie może okazać się niewygodne, a wynika to przede wszystkim z ich większych rozmiarów, a także tego, że po otworzeniu ust może się przesunąć lub wypaść. Podczas walki i intensywnych sparingów można się na niego zdecydować, jednak podczas standardowych treningów wystarczający i zdecydowanie wygodniejszy będzie ochraniacz pojedynczy.

Użytkownicy podwójnych ochraniaczy skarżą się na przymus ciągłego zaciskania zębów oraz małego przepływu powietrza. Ich usta muszą pozostać zamknięte, żeby nie ryzykować wypadnięcia takiego sprzętu. Jednak dzięki temu zapewnia właściwe ułożenie i stabilizację szczęki, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla początkujących. Mając na uwagę osobiste preferencje i potrzeby, wybór ochraniacza na zęby powinien być indywidualną decyzją.

Jak formować szczękę na zęby?

Zacznij od górnych zębów, Wykorzystaj do tego lusterko. Później przesuwaj ochraniacz palcami, dociskając go do kolejnych zębów. Potem delikatnie zaciśnij szczękę.

Jak dobrać rozmiar ochraniacz na zęby?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar ochraniacza na zęby, należy zmierzyć swoje zęby i porównać wyniki z tabelą rozmiarów, która zazwyczaj jest dostarczana z zestawem do formowania ochraniacza.

Ile razy można formować szczękę?

Można to zrobić tylko raz, ponieważ materiał, z którego jest wykonany, utwardza się i nie można go ponownie formować. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wykonać formowanie ochraniacza na zęby za pierwszym razem.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jaki ochraniacz na zęby?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Capoeira – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 tygodnie

Czy K1 i kickboxing to to samo?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Boks czy MMA?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Czy kulturystyka to sport?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ćwiczenia aerobowe w domu
ćwiczenia aerobowe w domu

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile kalorii spalisz na rowerze?
jazda na rowerze kcal

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaki ochraniacz na zęby?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *