Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie ochraniacze na piszczele

wybrać?

Każdy, kto w swoim życiu wykonał nieczyste kopnięcie, wie, jaki ból temu towarzyszy. Im więcej siły wkłada się w takie kopnięcie, tym poważniejsze mogą być skutki, a kontuzje stopy i okolic potrafią wykluczyć z treningów na długie miesiące. Jak się przed tym bronić? Jakie zagwarantują trening wolny od kontuzji?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie tego stwierdzić. Wiele zależy od Twojego doświadczenia i Twoich umiejętności, ale przede wszystkim musisz dobrać ochraniacze odpowiednie do Twojego sportu. Inaczej przecież wyglądają kopnięcia w muay thai, a inaczej w MMA – no, może nie inaczej, ale same kopnięcia moją inne znaczenie. W muay thai to obok boksowania, podstawowa broń. W MMA natomiast kopnięcia są jedynie częścią szerokiego arsenału, a walka w stójce jest niemniej ważna od walki w parterze. Dlatego też w przypadku MMA, Twój ochraniacz nie może przeszkadzać w płynnych zmianach pozycji, nagłych zejściach lub różnych technikach wykończeniowych.

W muay thai natomiast, każde kopnięcie waży i to sporo. Dlatego też ochraniacz musi być odpowiednio grubszy i toporniejszy. Podobne można powiedzieć o K1 czy kick-boxingu. Wniosek będzie więc taki, że sporty, które nie wymagają walki w parterze, będą wymagały grubszego ochraniacza, podczas gdy MMA będzie musiało się zadowolić lżejszym, mniej krępującym ruchy ochraniaczem.

ochraniacz na piszczel

Jak dobrać ochraniacze na piszczele?

Podstawowym kryterium, jak już wspomnieliśmy, będzie sport, który uprawiasz. Nad tym jednak nie trzeba się dłużej rozwodzić, więc przejdziemy dalej. Co jeszcze ma znaczenie? Oczywiście rozmiar ochraniacza. Każdy luz spowodowany za dużym rozmiarem może przyczynić się do wyłapania kontuzji. Z drugiej strony, za ciasny ochraniacz na piszczel może nie tylko powodować problemy przy zapięciu, ale też ocierać skórę, a w skrajnych przypadkach nawet blokować dopływ krwi. Dlatego też wybieraj uważnie i zawsze zapoznaj się z tabelą rozmiarów oferowanego produktu.

Fajnym dodatkiem jest dodatkowa osłona na stopy, ale nie oszukujmy się – to już standard i większość ochraniaczy jest w to wyposażona. Mimo to warto pamiętać o tej osłonie. Głównie początkujący fighterzy na tym skorzystają, bo właśnie ci mają największe braki i często uderzają stopą. To z kolei prowadzi do poważnych urazów – czasami na tyle poważnych, by odciąć się od treningów na długie tygodnie. Oczywiście takie osłony są zbędne w przypadku używania butów lub kopaczy.

Przeczytaj też:  Jakie buty do treningu?

Dobrze jest też zwrócić uwagę na mocowanie. W przypadku lżejszych ochraniaczy typowo pod MMA, w zupełności wystarczy wkładka, ale cięższe i grubsze egzemplarze powinny być wyposażone w rzepy i gumowe paski. Od jakości ich wykonania będzie zależało Twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych kopnięć oraz komfort, nawet przy intensywnym ruchu.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOCHRANIACZE PISZCZELI

nagolenniki do MMA

Jak zakładać ochraniacze na piszczele?

Tak naprawdę każdy nagolennik jest inny i trudno o uniwersalną poradę. Wszystko jest jednak intuicyjne i jeśli wiesz, co kupujesz, bez problemu poradzisz sobie także z zapięciem. Ochraniacze z budową stożkową zapewniają pustą przestrzeń między piszczelem i nagolennikiem, a w pozostałych przypadkach piszczel dochodzi do końca.

Jeśli nagolennik będzie za długi lub założysz go zbyt nisko, to jest szansa, że będziesz się o niego potykał. Jeśli natomiast jest za krótki lub podciągnąłeś go zbyt wysoko, będziesz widział wyraźne braki w zabezpieczeniu stopy, które będą budziły obawy i powodowały dyskomfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Wniosek? Jeśli poprawnie założysz swój ochraniacz na piszczel, to z pewnością to poczujesz! Ot, cała filozofia.

Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Warto jednak sobie pomagać, zwłaszcza na starcie. Dlatego też dobry ochraniacz na piszczel będzie wskazany dla każdego, kto myśli o pracy nad swoją stójką.

Jak dbać o ochraniacze na piszczele?

Aby odpowiednio zadbać o ochraniacze na piszczele i utrzymać je w dobrym stanie, warto przestrzegać kilku wskazówek: czyść je po każdym treningu, susz je po umyciu, przechowuj je w suchym i czystym miejscu.

Czy można prać ochraniacze?

Niektóre ochraniacze na piszczele można prać, ale zawsze warto sprawdzić instrukcje producenta, aby upewnić się, czy dany model ochraniaczy nadaje się do prania.

Jak dobrać rozmiar ochraniaczy do mma

Aby dobrać odpowiedni rozmiar ochraniaczy do MMA, zaleca się mierzenie obwodu łydki i obwodu łydki w najszerszym miejscu. Następnie można porównać te pomiary z tabelą rozmiarów dostarczoną przez producenta konkretnego modelu ochraniaczy.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie ochraniacze na piszczele

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jakie ochraniacze na piszczele”

  1. Chyba każdy wie, jak boli kopnięcie w piszczel! Ja już mam odgnioty na piszczelach, a używam ochraniaczy, to co by było bez nich.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *