Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie suplementy na siłownię?

Pierwsze wizyty na siłowni bywają trudne. Ciało, które nie jest przyzwyczajone do wysiłku, potrzebuje czasu, żeby przywyknąć do nowych wyzwań. Okres adaptacji to średnio 2-3 tygodnie. Po tym czasie organizm przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, a kolejne treningi zaczynają wchodzić w krew. Mówi się, że pierwsze miesiące dają najbardziej widoczne efekty. Sęk w tym, że bywają one też najtrudniejsze dla początkujących. Właśnie dlatego niektóre suplementy są na wagę złota, jeśli na poważnie myślisz o siłowni.

Propozycji jest oczywiście wiele i wszystko zależy od tego, jaki jest Twój cel. Na podstawie tego celu dobierzesz odpowiednie ćwiczenia i częstotliwość treningów. Inne priorytety będzie miał ktoś, kto planuje nabrać masy, a innych suplementów będzie potrzebowała osoba paląca tkankę tłuszczową. Mimo to jest kilka supli, które przydają się i jednym, i drugim – to właśnie od nich zaczniemy.

Najważniejsze suplementy na siłownię

Suplementy z kategorii „niezbędne” to oczywiście białko. Odżywka białkowa to „must-have”, bo trening siłowy jest wyniszczający dla mięśni. Te potrzebują regeneracji, a białko jest w tym przypadku kluczowe. Zapotrzebowanie na białko u dorosłej osoby to ok. 1g białka na każdy kilogram masy ciała. Zaznaczamy jednak, że ta reguła dotyczy każdego dorosłego – w przypadku sportowców zapotrzebowanie na białko jest jeszcze większe. Część jest oczywiście dostarczana do organizmu wraz z posiłkami, ale czy możesz być pewien, że dostarczasz wystarczająco dużo białka? Doskonale wiemy, że w przypadku niektórych jest to naprawdę trudne, bo przy masie 100 kg i intensywnym treningu, tego białka trzeba już naprawdę sporo. Właśnie wtedy shake to smaczne (zazwyczaj) rozwiązanie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSUPLEMENTY DLA SPORTOWCÓW

najważniejsze suplementy na siłownię

Shake po treningu to banalnie prosty sposób na dostarczenie 30g białka – bez uczucia sytości. Po powrocie do domu bez problemu uzupełnisz deficyt białka swoim głównym posiłkiem. Jak widzisz, samą dietą trudno dostarczyć tyle białka, ile możesz potrzebować. Nie inaczej jest z witaminami i minerałami. Te przy intensywnym treningu są zbyt szybko spalane. Uzupełniać je ma dieta, ale tutaj sytuacja jest analogiczna – w przypadku intensywnych treningów sama dieta nie wystarczy. Całe szczęście tutaj rynek jest niezwykle szeroki – obecnie bez trudu dostaniesz kompleksowy pakiet witamin i minerałów w formie tabletek lub pastylek, więc uzupełnienie diety jest jeszcze prostsze, niż w przypadku shake’a białkowego, którego trzeba przecież przygotować (a to aż dwa składniki!).

„Świętą trójcę” suplementów „dla każdego” zamyka kreatyna, czyli najlepiej zbadany suplement dla sportowców. Warto to co jakiś czas powtarzać, bo początkujący sportowcy dalej boją się tego suplementu, a prawda jest taka, że kreatyna jest niezbędna – zwłaszcza na początku, kiedy organizm musi przyzwyczaić się do nowych wyzwań. Kreatyna nie tylko zwiększa wydajność mięśni, ale też działa antykatabolicznie (i to jest fakt!). To kluczowe dla zdrowej i skutecznej rozbudowy mięśni. Co ważne, powinni o tym pamiętać także ci, którzy myślą przede wszystkim o paleniu tkanki tłuszczowej. To prosta matematyka – z kreatyną zrobisz więcej powtórzeń i szybciej przejdziesz na wyższe ciężary, a to przecież automatycznie przekłada się na szybsze efekty.

Suplementy na początek siłowni

Wszystkie trzy suplementy, o których wspominaliśmy w tym wpisie, to suplementy diety na siłownię, które będą dobrym wyborem bez względu na poziom zaawansowania, wyznaczone cele i wybrane ćwiczenia. Taki „zestaw” bez wątpienia przyniesie pożądane rezultaty – oczywiście, tylko jeśli będziesz postępował według zaleceń producenta!

Jakie odżywki na szybkie efekty?

Nie ma odżywek, które zapewnią szybkie efekty. Istnieją jednak odżywki, które mogą wspomóc proces budowania mięśni lub redukcji tkanki tłuszczowej, jeśli są stosowane wraz z odpowiednią dietą i regularnym treningiem. Najlepsze będą suplementy białkowe.

Co brać na siłę i wytrzymałość?

Jeśli chodzi o suplementy na siłę i wytrzymałość, warto zwrócić uwagę na aminokwasy rozgałęzione (BCAA) oraz kreatynę. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że suplementy diety to tylko uzupełnienie diety i nie zastępują zdrowego stylu życia, odpowiedniego żywienia i regularnej aktywności fizycznej.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie suplementy na siłownię?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakie suplementy na siłownię?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *