Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Gruszka bokserska – co daje?
Gruszka bokserska umożliwia przeprowadzenie indywidualnego treningu, który pomoże w nauce ciosów, poprawie szybkości i koordynacji wzrokowo-ruchowej, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom świetnie sprawdzi się w domowej siłowni. Jednak co daje taki trening oraz jakie rodzaje gruszek możemy wyróżnić? Dowiesz się z tego wpisu!
Gruszka bokserska – trening
Gruszki treningowe są świetnym uzupełnieniem treningu, każdego zawodnika sportów walki. Taki sprzęt to rodzaj worka treningowego służący przede wszystkim do ćwiczeń szybkości, refleksu oraz precyzji wyprowadzanych ciosów. Na rynku jest dostępny szeroki wybór rodzajów gruszek. Różnią się przede wszystkim rozmiarem, zaczynając od takich ważących 5 kg, kończąc na takich, które ważą 25 kg. Wyróżnić możemy:
- gruszki wiszące,
- piłki bokserskie refleksowe,
- gruszki stojące.
Gruszki bokserskie zostały skonstruowane z myślą o nauce ciosów, poprawie szybkości i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzięki treningom na gruszce ciosy będą szybsze i bardziej płynne. Co ważne poprawia się również refleks, który jest ważny nie tylko w sportach walki, ale i w codziennym życiu.
Gruszka bokserska stojąca
W przypadku gruszek bokserskich stojących mamy do czynienia z workiem umieszczonym na sprężynie, która jest przymocowana do podstawy, wypełnionej zazwyczaj woda lub piaskiem. Jego największą zaletą jest możliwość regulacji wysokości gruszki, więc umożliwia to dopasowanie sprzętu do akurat używającej go osoby.
Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiGruszki bokserskie
Gruszka bokserska podwieszana
W tej kategorii możemy wyróżnić dwa rodzaje gruszek:
- Gruszki treningowe wiszące są wykorzystywane do treningu ciosów, niektóre modele wypełnia się wodą, a inne mają materiałowe wypełnienie, montuje się je przy suficie za pomocą łańcucha, są świetną alternatywą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zawieszenie worka bokserskiego, ze względu na jego gabaryty. Jednak jeśli posiadasz już worek treningowy, to gruszka będzie świetnym pomysłem na urozmaicenie treningu. Zdecydowanie różni się kształtem od worka, dlatego będzie lepsza do treningu pewnych konkretnych technik.
- Gruszki treningowe wiszące na platformie, czyli gruszki szybkościowe, które są raczej przeznaczone dla doświadczonych sportowców pracujących nad szybkością. To rozwiązanie polega na podwieszeniu gruszki za pomocą łożyska bezpośrednio pod platformą, która zazwyczaj jest wykonana z drewna. Jej zadaniem jest nauczyć zawodnika szybko operować przedramieniem, nie wyprowadzając pełnego ciosu, pomaga lepiej wyczuwać odpowiedni moment.
Gruszka bokserska refleksówka
Gruszka bokserska refleksówka jest lekka i mobilna. Dzięki niej możesz zrobić efektywne treningi szybkości oraz ćwiczyć swój refleks. Po wyprowadzeniu ciosu gruszka szybko wraca w naszą stronę, co wymaga natychmiastowej reakcji.
Piłki refleksowe z reguły są dmuchane powietrzem. Powinny być delikatnie miękkie, ze względu na to, że zbyt mocno napompowana piłka będzie za mało sprężysta, przez co może zostać uszkodzona podczas ćwiczeń. Gumy, na których jest zamontowana gruszka, również nie powinny być zbyt mocno naciągnięte, bo wtedy poruszanie się piłki będzie bardzo ograniczone. Dobrze zamontowana gruszka będzie wymuszała na Tobie wykonywanie wielu uników oraz schodzenie z linii ataku, co sprawi, że trening będzie bardziej efektywny.
Na jakiej wysokości gruszka bokserska?
Każda gruszka powinna się zawsze znajdować na wysokości Twojego wzorku. Gruszkę wiszącą mocujemy do sufitu tak, żeby znajdowała się na wysokości głowy osoby trenującej. Piłka bokserska refleksowa powinna być zamontowana na gumach mniej więcej równej długości, tak, żeby sama piłka była zawieszona na wysokości Twojej głowy w pozycji treningowej. Natomiast w modelach gruszek stojących często możemy regulować wysokość.
Jak uderzać w gruszkę bokserską?
Jaką gruszkę bokserską wybrać?
Czy gruszka bokserska może powodować kontuzję?
Ile waży gruszka bokserska?
Ocen: Gruszka bokserska – co daje?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.