Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie buty do treningu?

Wybór odpowiednich butów do treningu jest ważnym elementem przygotowań do uprawiania sportu. Odpowiednie buty mogą zapewnić wygodę, bezpieczeństwo i poprawić wydajność. Należy upewnić się, że są one właściwie dopasowane do rodzaju aktywności fizycznej, jaką planujemy uprawiać.

Jakie buty do ćwiczeń?

Każda dyscyplina sportowa wymaga odpowiednio dobranego obuwia, które zapewni wygodę, bezpieczeństwo i wsparcie dla sportowca podczas treningów i zawodów. W przypadku dyscyplin takich jak boks i zapasy, obuwie ma szczególne znaczenie, ponieważ warunki panujące na ringu czy matach zapaśniczych są specyficzne.

Natomiast jeśli chodzi o buty do boksu to powinny zapewniać zawodnikowi zwinność i stabilność. Takie buty powinny mieć doskonałą przyczepność do podłoża, być elastyczne i ultra lekkie. Buty bokserskie zostały już opisane na naszym blogu. Jednak przypomnimy, że różnią się od zapaśniczych głównie tym, że buty do boksu są nico wyższe i sznurowane, natomiast zapaśnicze zazwyczaj mają także rzep. Jednak ogólnie rzecz biorąc są do siebie bardzo podobne. Buty zapaśnicze mogą być używane do trenowania boksu, ale nigdy na odwrót.

Jakie buty na trening?

  • Rozmiar – buty nie powinny być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Żeby wybrać odpowiedni należy zmierzyć swoją stopę i dobrać właściwy rozmiar z tabeli rozmiarów, ze względu na to, że firmy często korzystają z różnych rozmiarówek.
  • Przeznaczenie – zawsze warto stawiać na model dedykowany uprawianym aktywnościom. Buty do boksu nie będą nadawać się na siłownię, a takie do biegania do treningów sportów walki.
  • Materiał wykonania – dobrym wyborem są buty z dobrych jakościowo materiałów, które posłużą nam przez dłuższy czas. Modele oddychające sprawią, ze stopa się nie przegrzeje, a dobra podeszwa nie będzie się ślizgać.
  • Rodzaj zapięcia – na rynku dostępne są buty na rzepy, zamek, wsuwane oraz sznurowane. Tylko od Ciebie zależy co wybierzesz. Buty sznurowane zdecydowanie najlepiej będą trzymać się stopy.
  • Wysokość chlewki – buty z wysoką cholewką zmniejszają ryzyko kontuzji, a z niską zapewniają pełną swobodę ruchów, w tym przypadku warto się znowu zastanowić nad przeznaczeniem.

Jaka podeszwa na siłownię?

Na siłownię wybierz obuwie z płaską, antypoślizgową podeszwą. Dobre są buty treningowe typu „minimalistyczne” lub „cross-training”, które zapewniają stabilność i czucie podłoża podczas ćwiczeń siłowych.

Czym się różnią buty do biegania od butów do fitnessu?

Buty do biegania mają lepszą amortyzację, zwłaszcza w pięcie, i elastyczność dla płynnego ruchu. Buty do fitnessu mają płaską, stabilną podeszwę, która zapewnia większe wsparcie podczas różnorodnych ćwiczeń.

Czy buty do biegania nadają się na siłownię?

Buty do biegania nie są idealne na siłownię, ze względu na większą amortyzację. Mogą ograniczać stabilność podczas ćwiczeń siłowych. Lepiej wybrać buty treningowe z płaską podeszwą, zapewniające większe wsparcie.

W jakich butach nie biegać?

Nie biegaj w butach z wysoką podeszwą, obuwiu z kolcami, sandałach czy klapkach. Unikaj też obuwia nieprzeznaczonego do biegania, takiego jak buty do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej, ze względu na ryzyko kontuzji.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie buty do treningu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jakie buty do treningu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *