Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Kolagen – co to jest?
Kolagen jest białkiem, które odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry, kości, stawów i tkanek łącznych. Jest naturalnym składnikiem ludzkiego ciała, ale w miarę starzenia się, jego poziom spada, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. W tym wpisie omówimy to dokładniej.
Czy kolagen pomaga?
Kolagen to białko włókniste, które jest głównym składnikiem substancji międzykomórkowej. Występuje prawie we wszystkich tkankach zwierzęcych. Nadaje im odporność na rozciąganie, bierze udział w procesie gojenia się ran, a także uczestniczy w rozwoju i naprawie narządów. Kolagen także integruje tkanki, nadaje im wytrzymałość mechaniczną i wypełnia przestrzeń między komórkami.
Dostarczanie kolagenu z dietą jest ważne dla każdego człowieka, niezależnie od wieku, poprzez jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak taka dieta sama w sobie nie jest w stanie zrekompensować ubytków kolagenu związanych z procesami starzenia. Przy wyborze suplementu ważne jest zwrócenie uwagi na jego skład, a nie formę. W suplemencie powinno znajdować się wyłącznie najlepszej jakości białko oznaczone symbolem A. Nie jest prawdą, że jedynie czysty kolagen na stawy jest skuteczny, produkt może zawierać witaminę C, glukozaminę lub kwas hialuronowy, które stymulują syntezę kolagenu. Nie są potrzebne konserwanty, syntetyczne barwniki i aromaty.
Organizm człowieka naturalnie odnawia kolagen do 25 roku życia. W procesie syntezy włókien kolagenowych biorą udział hormony tarczycy, insulina i estrogeny. Niestety, z wiekiem zdolność ta spada, co powoduje zmniejszenie ilości kolagenu. Po 50 roku życia dochodzi do gwałtownego spadku, a po 60 roku naturalna synteza kolagenu w organizmie zanika. Proces ten jest szybszy u kobiet, których produkcja kolagenu bardzo zwalnia w okresie menopauzy.
Który kolagen wybrać?
Zidentyfikowano już ok. 30 rodzajów kolagenu, które występują w różnych częściach ludzkiego organizmu. Ponadto, charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Do najważniejszych rodzajów kolagenu zaliczamy:
- Typ I – najpowszechniejszy rodzaj kolagenu, który obecny jest przede wszystkim w ścięgnach, tkance tworzącej blizny oraz w tkance łącznej kości, a także skórze,
- Typ II – obecny w chrząstkach stawowych,
- Typ III – występuje w tkance stworzonej z fibroblastów, a ponadto sprawdza się podczas zabliźniania ran, ponieważ tworzy specjalne włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej,
- Typ IV – znajduje się w mikrowłóknach międzytkankowych, które wytwarzają specjalne cienkie membrany pomiędzy różnymi tkankami organizmu,
- Typ V – kolagen śródmiąższowy, ten typ występuje w tkankach na krawędzi blizn, jako dopełnienie kolagenu typu I,
- Typ VI – jest to podobna odmiana do kolagenu typu V,
- Typ VII – jest komponentem tkanki nabłonkowej, można go spotkać na powierzchni tętnic oraz w skórze,
- Typ VIII – najczęściej występuje w śródbłonku, uczestniczy w tworzeniu wnętrz żył, tętnic oraz błon śluzowych,
- Typ IX, X, XI – występuje z kolagenem typu II – w chrząstkach,
- Typ XII – występuje z kolagenem typu I oraz III wielu tkankach.
Zalecana dzienna dawka kolagenu musi zostać ustalona indywidualnie. W zależności od potrzeb może wynosić od 2,5 do 15 g. Ta dawka może się różnić w zależności od rodzaju przyjmowanego suplementu, rodzaju diety, aktywności fizycznej, a także indywidualnych predyspozycji.
Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSuplementy na stawy
Kolagen przyjmowany w suplementach diety pozyskiwany jest z następujących źródeł:
- rybi/morski – pozyskiwany z ości, skóry, płetw, łusek, meduz, kałamarnic, dobrze się absorbuje, ma niższą masę cząsteczkową, jest tani w otrzymaniu i w przeciwieństwie do kolagenu wołowego nie ma właściwości uczulających,
- wołowy – pozyskiwany z kości, skóry i ścięgien krów,
- wieprzowy – pozyskiwany z kości, skóry i ścięgien świń,
- hydrolizat – kolagen, który został rozłożony na mniejsze cząsteczki.
Badania wykazują skuteczność doustnej suplementacji kolagenu w poprawie jędrności i elastyczności skóry, ale ważne jest źródło kolagenu. Potwierdzono to dla kolagenu rybiego lub mieszanek kolagenu rybiego i wieprzowego.
W jakim celu stosuje się kolagen?
Kto powinien przyjmować kolagen?
Kolagen powinno się brać rano czy wieczorem?
Co zawiera dużo kolagenu?
Ocen: Kolagen – co to jest?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.