Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.
Kalistenika – od czego zacząć?
Kalistenika, czyli aktywność fizyczna oparta na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Ma bardzo pozytywny wpływ na układ krwionośny, kształtuje mięśnie, zwinność oraz kondycję. Wykorzystywana w treningach wojskowych oraz na lekcjach wychowania fizycznego. Bardzo często jest łączona ze stretchingiem. Jak to wygląda w praktyce?
Co to jest kalistenika?
Ta forma rozwoju fizycznego znana jest już od starożytności, jednak z czasem przekształciła się w gimnastykę, a ze względu na popularność siłowni w drugiej połowie XX wieku przestała być uznawana za skuteczną metodę treningową, tracąc zainteresowanie znacznej ilości osób na rzecz kulturystyki. Jednak od niedawna wstała się znowu bardzo popularna, między innymi dzięki twórcom internetowym, którzy zaczęli promować pracę z własnym ciężarem ciała, którą określa się również Street Workout`em. W Polsce aktualnie funkcjonuje Polska Federacja Kalisteniki i Street Workout, której celem jest popularyzacja kalisteniki w społeczeństwie, poprzez organizacje wielu szkoleń i pokazów.
U podstaw Street Workout`u znajdujemy techniki zaczerpnięte z kalisteniki, jednakże ta druga wiąże się z ideą zdrowego stylu życia. Trening uliczny związany jest ze swoistego rodzaju improwizacją, zabawą, własnym stylem i kombinacją jej elementów w odróżnieniu od kalisteniki, która skupia się na doskonaleniu ćwiczeń i ich nasileniu.
Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiLONGSLEEVE
Samo słowo kalistenika jest połączeniem słów starożytnej greki: kállos – piękno, sthénos – siła. Ćwiczenia kalisteniczne opierają się na sile i wytrzymałości mięśni, bez dodatkowego sprzętu, czy obciążenia, przez co zwiększają wydolność mięśni i układu sercowo-naczyniowego. Pomaga rozwinąć świadomość własnego ciała oraz ma na celu zwiększenie sprawności, elastyczności, siły i wytrzymałości.
Czy kalistenika jest w stanie równomiernie rozbudować wszystkie partie mięśniowe? Przeciwnicy tej dyscypliny sądzą, że takimi ćwiczeniami z użyciem własnej masy ciała, nie będziemy w stanie przepracować wszystkich partii mięśni i że łatwo o dysproporcję, co nie jest jednak prawdą. Można próbować wielu wariantów ćwiczeń na każdą partię ciała, a sztanga nie jest w tym wypadku wcale potrzebna.
Kalistenika – jak zacząć w domu?
Trening kalisteniczny możesz zrobić w każdym miejscu i o każdej porze. Nie potrzebujesz do tego żadnych sprzętów, chociaż później, aby urozmaicić trening, warto zmienić miejsce ćwiczeń, bądź zainwestować w przyrządy, które uatrakcyjnią Ci pracę. Rezultaty zobaczysz tylko wtedy, gdy będziesz trenować regularnie. Należy również zawsze pamiętać o rozgrzewce, która pomoże uchronić się przed kontuzjami i przygotować do wysiłku. Bardzo ważne jest stworzenie planu treningowego. Na samym początku wystarczy kilka podstawowych ćwiczeń, takich jak: pompki, deska, przysiady, czy podciągnięcia, konsekwentnie zwiększając ilość powtórzeń.
W cieplejsze dni warto trenować na zewnątrz. Obok siłowni plenerowych w wielu miejscach można znaleźć pełnowymiarowe place do Street Workout`u, które są wyposażone w drabinki, drążki, schodki czy równoważnie.
Trzeba pamiętać, że każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Trening kalisteniczny hartuje umysł i ciało, dlatego jest skuteczna metoda na utrzymanie samodyscypliny. Aby szybko zauważyć efekty ćwiczeń, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
- Jedz zdrowo i wartościowo.
- Pij dużo wody.
- Wysypiaj się.
- Stosuj rozgrzewkę.
- Nie lekceważ technicznych aspektów każdego ćwiczenia.
- Zwiększaj mobilność swojego ciała.
- Rozciągaj się po treningu.
- Odpoczywaj po wysiłku fizycznym.
Wykonywanie regularnych treningów nie tylko bardzo szybko rozwija mięśnie, ale także pomaga zachować optymalną kondycję, koordynację ruchową i sprawność. W końcu sport to zdrowie!
Czy kalistenika daje efekty?
Czy kalistenika jest dla każdego?
Czy kalistenika buduje sylwetkę?
Jaka dieta przy kalistenice?
Ocen: Kalistenika – od czego zacząć?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.