Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kalistenika – od czego zacząć?

Kalistenika, czyli aktywność fizyczna oparta na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Ma bardzo pozytywny wpływ na układ krwionośny, kształtuje mięśnie, zwinność oraz kondycję. Wykorzystywana w treningach wojskowych oraz na lekcjach wychowania fizycznego. Bardzo często jest łączona ze stretchingiem. Jak to wygląda w praktyce?

Co to jest kalistenika?

Ta forma rozwoju fizycznego znana jest już od starożytności, jednak z czasem przekształciła się w gimnastykę, a ze względu na popularność siłowni w drugiej połowie XX wieku przestała być uznawana za skuteczną metodę treningową, tracąc zainteresowanie znacznej ilości osób na rzecz kulturystyki. Jednak od niedawna wstała się znowu bardzo popularna, między innymi dzięki twórcom internetowym, którzy zaczęli promować pracę z własnym ciężarem ciała, którą określa się również Street Workout`em. W Polsce aktualnie funkcjonuje Polska Federacja Kalisteniki i Street Workout, której celem jest popularyzacja kalisteniki w społeczeństwie, poprzez organizacje wielu szkoleń i pokazów.

U podstaw Street Workout`u znajdujemy techniki zaczerpnięte z kalisteniki, jednakże ta druga wiąże się z ideą zdrowego stylu życia. Trening uliczny związany jest ze swoistego rodzaju improwizacją, zabawą, własnym stylem i kombinacją jej elementów w odróżnieniu od kalisteniki, która skupia się na doskonaleniu ćwiczeń i ich nasileniu.

Samo słowo kalistenika jest połączeniem słów starożytnej greki: kállos – piękno, sthénos – siła. Ćwiczenia kalisteniczne opierają się na sile i wytrzymałości mięśni, bez dodatkowego sprzętu, czy obciążenia, przez co zwiększają wydolność mięśni i układu sercowo-naczyniowego. Pomaga rozwinąć świadomość własnego ciała oraz ma na celu zwiększenie sprawności, elastyczności, siły i wytrzymałości.

Czy kalistenika jest w stanie równomiernie rozbudować wszystkie partie mięśniowe? Przeciwnicy tej dyscypliny sądzą, że takimi ćwiczeniami z użyciem własnej masy ciała, nie będziemy w stanie przepracować wszystkich partii mięśni i że łatwo o dysproporcję, co nie jest jednak prawdą. Można próbować wielu wariantów ćwiczeń na każdą partię ciała, a sztanga nie jest w tym wypadku wcale potrzebna.

Kalistenika – jak zacząć w domu?

Trening kalisteniczny możesz zrobić w każdym miejscu i o każdej porze. Nie potrzebujesz do tego żadnych sprzętów, chociaż później, aby urozmaicić trening, warto zmienić miejsce ćwiczeń, bądź zainwestować w przyrządy, które uatrakcyjnią Ci pracę. Rezultaty zobaczysz tylko wtedy, gdy będziesz trenować regularnie. Należy również zawsze pamiętać o rozgrzewce, która pomoże uchronić się przed kontuzjami i przygotować do wysiłku. Bardzo ważne jest stworzenie planu treningowego. Na samym początku wystarczy kilka podstawowych ćwiczeń, takich jak: pompki, deska, przysiady, czy podciągnięcia, konsekwentnie zwiększając ilość powtórzeń.

W cieplejsze dni warto trenować na zewnątrz. Obok siłowni plenerowych w wielu miejscach można znaleźć pełnowymiarowe place do Street Workout`u, które są wyposażone w drabinki, drążki, schodki czy równoważnie.

Trzeba pamiętać, że każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Trening kalisteniczny hartuje umysł i ciało, dlatego jest skuteczna metoda na utrzymanie samodyscypliny. Aby szybko zauważyć efekty ćwiczeń, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Jedz zdrowo i wartościowo.
  2. Pij dużo wody.
  3. Wysypiaj się.
  4. Stosuj rozgrzewkę.
  5. Nie lekceważ technicznych aspektów każdego ćwiczenia.
  6. Zwiększaj mobilność swojego ciała.
  7. Rozciągaj się po treningu.
  8. Odpoczywaj po wysiłku fizycznym.

Wykonywanie regularnych treningów nie tylko bardzo szybko rozwija mięśnie, ale także pomaga zachować optymalną kondycję, koordynację ruchową i sprawność. W końcu sport to zdrowie!

Czy kalistenika daje efekty?

Tak, kalistenika może dać efekty w postaci poprawy siły, wytrzymałości i elastyczności mięśni, poprawy postawy ciała, a także redukcji tkanki tłuszczowej. Regularne wykonywanie ćwiczeń kalistenicznych może pomóc w rozwijaniu funkcjonalnej siły mięśniowej.

Czy kalistenika jest dla każdego?

Kalistenika może być dla każdego, niezależnie od poziomu kondycji fizycznej i wieku. Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i ograniczeń fizycznych. Ćwiczenia kalisteniczne wykorzystują własną wagę ciała jako opór, co pozwala na dostosowanie intensywności treningu do własnych możliwości.

Czy kalistenika buduje sylwetkę?

Tak, kalistenika może pomóc w budowaniu sylwetki poprzez rozwijanie siły i masy mięśniowej. Ćwiczenia kalisteniczne wykorzystują własną wagę ciała jako opór, co pozwala na skuteczne angażowanie wielu grup mięśniowych jednocześnie.

Jaka dieta przy kalistenice?

Dieta dla osób uprawiających kalistenikę powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Białko jest szczególnie ważne dla rozwoju i regeneracji mięśni, dlatego zaleca się spożywanie białka w ilości 1,6-2,2 g/kg masy ciała dziennie.
Oceń ten artykuł

Ocen: Kalistenika – od czego zacząć?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Capoeira – co to?

Arkadiusz Mazurski

1 tydzień

Czy K1 i kickboxing to to samo?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Boks czy MMA?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Czy kulturystyka to sport?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ćwiczenia aerobowe w domu
ćwiczenia aerobowe w domu

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile kalorii spalisz na rowerze?
jazda na rowerze kcal

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Kalistenika – od czego zacząć?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *