Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Judo – co to jest?

Judo to sport walki, który opiera się na chwytach i rzutach. Jest cenione jako metoda ćwiczeń fizycznych, samoobrony oraz treningu moralnego. Nie liczy się w nim siła i masa, ale zwinność i zręczność. W tym wpisie przybliżymy Wam historię tego sportu oraz jego zasady.

Kto stworzył judo?

Twórcą judo jest Japończyk Jigorō Kanō, ten sport wywodzi się od sztuki samoobrony jū-jutsu, które w młodości zaczął trenować za namową przyjaciela rodziny. Ze względu na to, że zawsze był raczej drobny, przez co często mu dokuczano. Z czasem Jigorō rozpoczął systematyczny trening i w wieku 21 lat zdobył tytuł mistrza. W międzyczasie udoskonalał już mu znane techniki i opracowywał własne, co prowadziło do powolnego przekształcenia się jū-jutsu w jūdō. W wieku 22 lat w 1882 roku otworzył swoją własną szkołę, która stała się pierwszą i największą szkołą judo na świecie. W roku 1964 judo stało się dla mężczyzn dyscypliną olimpijską, natomiast dla kobiet w 1988 roku. Zostało w ten sposób jednym z najpopularniejszych sportów na świecie.

Judo – na czym polega?

Współczesne judo polega głównie na umiejętnym stosowaniu chwytów oraz rzutów, w taki sposób, żeby ubezwładnić przeciwnika, który leży na plecach lub doprowadzić do upadku przeciwnika na plecy. Obecna forma judo jest znacznie łagodniejsza niż kiedyś. Wszystkie elementy mogące stanowić realne zagrożenie dla zdrowia zostały wyeliminowane.

Wpływ tego sportu na wychowanie jest ogromny. Judo kształtuje szybkość, zwinność i zręczność, a także koncentrację i wytrwałość. Może kształtować osobowość poprzez wiarę we własne siły oraz optymizm. Każdy klub judo ma swoje zasady i zawodnicy w nim trenujący są obowiązani je respektować. Etykieta, restrykcyjne przepisy zabraniające jakiegokolwiek zachowania, uważanego za nieprzyzwoite czy symulacji sprzyjają pozytywnym wartościom wyciąganym z tego sportu. Przepisy judo jasno także określają utrzymywanie higieny ciała oraz stroju.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKimona Judogi

Judo jest ogólnorozwojową dyscypliną sportu, a jego uprawianie prowadzi do uzyskania wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Opiera się na zasadzie wykorzystania pędu i siły przeciwnika przeciwko niemu, a praktycy judo starają się obezwładnić przeciwnika za pomocą rzutów, chwytów i blokad stawów. Judo uczy również samoobrony i kondycji fizycznej. Judo może być wykorzystywane do samoobrony lub sportu, ale przez wielu judoków, czyli osób praktykujących judo jest też uważane za sposób na życie. Dyscyplina, szacunek i samodoskonalenie są podstawowymi zasadami judo, co czyni je atrakcyjnym zajęciem dla osób w każdym wieku i z różnych środowisk. Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na zdobycie kondycji, nauczenie się samoobrony, czy po prostu chcesz podjąć wyzwanie psychiczne i fizyczne, judo może być dla Ciebie idealnym zajęciem.

Przeczytaj też:  Odzież Pit Bull – recenzja

Czym się różni judo od karate?

Zarówno judo, jak i karate wywodzą się z Azji i mają pewne podobieństwa, jeśli chodzi o techniki i filozofię. Judo to japońska forma zapasów, w której kładzie się nacisk na wykorzystanie impetu przeciwnika przeciwko niemu, podczas gdy karate jest sztuką uderzeniową, która skupia się na ciosach, kopnięciach i innych uderzeniach. Judo bardziej koncentruje się na rzutach i obaleniach, podczas gdy karate używa głównie ciosów i kopnięć do zdobywania punktów. Kolejną kluczową różnicą jest to, że osoby uprawiające judo noszą strój zwany judogi, podczas gdy osoby uprawiające karate noszą kimono do karate, czyli karategi. Ostatecznie judo i karate to wspaniałe style sztuk walki, które oferują różne korzyści dla ćwiczących.

O co chodzi w judo?

Judo to japońska sztuka walki, której celem jest pokonanie przeciwnika za pomocą rzutów, duszeń, dźwigni i uników. Bazuje na wykorzystaniu siły i ruchu oponenta. Promuje duchową harmonię, szacunek i samodoskonalenie.

Jakie są 3 zasady judo?

Trzy główne zasady judo to:

1. Seiryoku Zen’yo (Maksymalna efektywność, minimalne wysiłki) – wykorzystanie siły przeciwnika do pokonania go.
2. Jita Kyoei (Wzajemna dobroć) – dążenie do wzajemnego zrozumienia i korzyści.
3. Kano Jigoro – założyciel judo – podkreślał harmonijny rozwój umysłu, ciała i ducha.

Czego uczy judo?

Judo uczy technik walki, takich jak rzuty, duszenia i dźwignie. Kształtuje dyscyplinę, szacunek, ducha rywalizacji oraz współpracy. Judo rozwija koordynację, siłę, gibkość i wytrzymałość, a także buduje pewność siebie.

Czy judo jest trudne?

Judo może być trudne dla początkujących, ale jak każda sztuka walki, wymaga czasu i praktyki. Stopniowe opanowywanie technik, systematyczne treningi i wsparcie instruktora pomagają przezwyciężyć początkowe wyzwania.

Czego nie wolno nosić w judo?

Podczas treningów judo nie wolno nosić biżuterii, zegarków, kolczyków ani pierścionków. Paznokcie powinny być krótko obcięte, a długie włosy związane. Strojem do judo jest gi (kimono) z szarfą (obi) w odpowiednim kolorze.
Oceń ten artykuł

Ocen: Judo – co to jest?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Judo – co to jest?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *