Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie buty do boksu?

Boks to szermierka na pięści. Wygrywa ten, który jest lepiej przygotowany, ma bardziej dopracowaną technikę i celniej uderza. Proste, prawda? Problem w tym, że na dobrą formę składa się już nieco więcej czynników. Chodzi o systematyczność, hektolitry potu, masę bólu i jeszcze więcej wyrzeczeń. To już nie brzmi tak kolorowo, bo i kolorowe często nie jest. Dlatego też bokserzy powinni decydować się na najlepszy sprzęt. W drodze na szczyt potrzebna jest każda pomoc, a akcesoria bokserskie – odpowiednio dobrane – potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

buty bokserskie czy zapaśnicze

Do tej pory skupialiśmy się głównie na rękawicach, bo i nie ukrywamy, że są podstawą. Dzisiaj jednak skupimy się na butach, które są równie ważne – zwłaszcza dla tych, którzy traktują boks poważnie i chcą rozwijać swoje umiejętności. Dlaczego w ogóle buty są aż tak ważne w sporcie, który jest całkowicie pozbawiony kopnięć? Cóż, każdy, kto spędził na treningu choć jedną chwilę, doskonale wie, ile uwagi poświęca się na pracę nóg.

Niby oczywiste – każdy przyzna, że praca nóg jest w boksie ważna. Wielu początkujących zawodników nie przejmuje się jednak tym, że do takiego tańca potrzebne jest odpowiednie obuwie. Czym buty bokserskie różnią się od standardowego obuwia? Przede wszystkim kształtem – buty do boksu są wysokie, za kostkę. To, w połączeniu z niską cholewką i niewielką masą, daje poczucie stabilności i lekkości, co w boksie jest naprawdę ważne. Płaska podeszwa dla wielu może wydawać się dziwna, ale w boksie jest ona nieoceniona. Cienka warstwa gumy pomaga utrzymać przyczepność nawet na mokrym i śliskim ringu, więc komfort poruszania się jest nieporównywalnie wyższy.

Jak dobrać buty do boksu?

Widziałeś w ringu taniec Anthony’ego Joshuy? Taniec to przecież najlepsze określenie na jego sposób poruszania się w ringu. Jeszcze lepiej robił to Muhammad Ali, a i miłośnicy kina amerykańskiego i kultowego Rocky’ego powinni wiedzieć, o co chodzi. Chcemy w ten sposób powiedzieć, że mistrzowie muszą do perfekcji dopracować każdy element – nie tylko zadawanie ciosów. Praca nogami jest kluczem, a bez odpowiednich butów Twoje zmagania nie przyniosą oczekiwanych efektów. Wniosek jest więc prosty – wypada zainwestować w odpowiednie buty do boksu.

Przeczytaj też:  Jakie buty do treningu?
jakie buty bokserskie

W pierwszej kolejności zawsze zwrócisz uwagę na rozmiar. To pewnie oczywiste, ale zaznaczamy, że niewłaściwy rozmiar w przypadku butów do boksowania może przynieść nieoczekiwane konsekwencje. W końcu buty do boksowania mają zabezpieczać staw skokowy. Powtarzamy: ZABEZPIECZAĆ. Jeśli jednak są za duże, to większym prawdopodobieństwem będzie to, że same buty przyczynią się do wyłapania jakiegoś urazu. Tak, dobrze przeczytałeś – one się przyczynią do kontuzji, więc jeśli masz trenować w za dużych butach bokserskich, to lepiej trenować w zwykłych tenisówkach.

Buty bokserskie czy zapaśnicze?

Na koniec pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy buty bokserskie i buty zapaśnicze są tym samym? Cóż, wielu twierdzi, że tak i choć jest w tym jakiś sens, to mimo wszystko trzeba przyznać, że te buty nieco się od siebie różnią. Buty bokserskie są z reguły nieco wyższe. Buty bokserskie są też zawsze sznurowane. Zapaśnicze także powinny być, ale często spotyka się tam rzepy. Najbardziej standardowym połączeniem są jednak sznurowadła + rzepy. Poza tym nie ma większych różnic – w zapaśniczkach cholewka i podeszwa są podobne do tych bokserskich, ale już samo sznurowanie i wysokość butów wystarczy, by odczucia były całkowicie inne.

jakie buty do boksu

Bokserom polecimy więc buty do boksowania, a nie buty zapaśnicze, choć te od biedy także spełniły by swoją rolę w jakimś stopniu. Jeśli chodzi o konkretne marki, to nie od dzisiaj wiadomo, że ważnym graczem w tym obszarze jest niemiecki Adidas. Buty tego producenta można zauważyć na stopach wielu profesjonalistów. Zwłaszcza model BOX HOG II cieszy się tutaj sporym uznaniem. Tym bardziej dziwi kwestia ceny – mniej niż 300 zł za sprzęt, który mógłby służyć (i tak naprawdę służy) profesjonalistom, to wybór, którego nie trzeba się obawiać.

Czy buty zapaśnicze nadają się do boksu?

Buty zapaśnicze nie są dedykowane do boksu i nie są idealnym wyborem, ponieważ różnią się nieco od butów bokserskich. Buty zapaśnicze są zwykle lżejsze i bardziej giętkie, co pozwala na większą swobodę ruchów na macie. Z kolei buty bokserskie mają zazwyczaj twardszą podeszwę i lepszą stabilizację.

Co dają buty do boksu?

Buty do boksu mają kilka funkcji. Po pierwsze, zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania szybkich ruchów, zwrotów i uników. Po drugie, buty do boksu są zwykle wykonane z lekkich materiałów, co ułatwia poruszanie się na ringu. Po trzecie, buty do boksu mogą zapewnić ochronę przed urazami.
Oceń ten artykuł

Ocen: Jakie buty do boksu?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 12 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Jakie buty do boksu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *