Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co to jest grappling?

Dla wielu to wyraz najwyższych umiejętności. Inni widzą tutaj swoją szansę, kiedy warunki fizyczne są po stronie przeciwnika, a dla pozostałych to sposób na kreatywne rozwiązania i pole do popisów. Czym tak naprawdę jest grappling? Skąd jego popularność i jak odnajduje się w świecie MMA?

Samo słowo „grappling” pochodzi od angielskiego „grapple”, czyli „chwytać”. W Polsce można więc spotkać się z określeniem „style chwytane” i jest to jak najbardziej uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy takie określenie oddaje pełnię możliwości i charakteru grapplingu, bo ten jest przecież fenomenalną bronią przeciwko stójce w MMA.

grappling, czy warto trenować?

Styl parterowy był rozwijany w wielu kategoriach. Na wyróżnienie zasługują zapasy, jiu-jitsu, BJJ, judo czy sambo. Czy MMA na tym skorzystało? Oczywiście, że tak. Walki nie tylko są teraz bardziej widowiskowe, ale też urozmaicone. Zestawienie zawodnika, który swoje umiejętności opiera na boksie, kick-boxingu czy karate z zawodnikiem, który opiera się na parterze, zawsze budzi ogromne emocje i pytanie, na które z reguły nie ma poprawnej odpowiedzi – kto takie starcie wygra?

Mocne i słabe strony grapplingu

Grappling daje wielką przewagę w parterze. Pomaga także nauczyć się, jak przeciwnika do tego parteru sprowadzić. Z jednej strony to oznacza, że grappler ma ułatwione zadanie względem stójkowicza, ale czy to rzeczywiście prawda? Trzeba przecież pamiętać, że na macie zawodników jest dwóch, a rywal zawsze ma coś do zaoferowania. W przypadku boksera, kick-boxera czy zawodnika karate, będzie to trzymanie grapplera na dystans. Czy to trudne zadanie?

grappling co to?

Tutaj na scenę wchodzi kreatywność. Obok chłodnej głowy i planu na walkę, to kluczowy element, który decyduje o tym, kto wygrywa w równej walce. W przypadku dwóch zawodników na podobnym poziomie, wygra ten, który będzie lepiej przygotowany do tej konkretnej walki. Dlatego też nie ma co się rozwodzić nad tym, który styl jest lepszy w MMA – najlepsze wyniki zawsze da zgrabny balans i znajomość zarówno stójki, jak i parteru.

grappling czy boks?

W przypadku MMA, zarówno trening, jak i sama walka, wymagają odpowiedniego sprzętu. Grapplera można poznać po rękawicach, które zostawiają wolny kciuk i pozwalają swobodnie operować palcami. Chwyty i dźwignie wymagają takiej swobody, a bokserzy jej nie potrzebują. Dlatego też, jeśli MMA to Twój świat i chciałbyś do swojego arsenału dopisać kilka technik parterowych, może warto zastanowić się nad drugą parą rękawic do MMA?

Czym różni się grappling od BJJ?

Grappling to ogólny termin dla różnych technik walki w zwarciu. BJJ to forma grapplingu skupiająca się na walkach w parterze, wykorzystująca kontrolę i dźwignie.

Czy grappling to zapasy?

Grappling to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele technik walki w zwarciu, w tym zapasy. Zapasy są jednym z rodzajów grapplingu, które skupiają się na rzucaniu, chwytaniu i kontrolowaniu przeciwnika w celu zdobycia punktów lub próby poddania przeciwnika na macie. Jednak grappling obejmuje również inne sztuki walki, takie jak judo, Brazilian Jiu-Jitsu, sambo i inne.

Co to znaczy grappling?

Grappling to ogólne pojęcie odnoszące się do technik walki w zwarciu, które skupiają się na manipulacji przeciwnikiem w celu zdobycia przewagi i kontrolowania sytuacji. W grapplingu wykorzystuje się chwyty, duszenia, immobilizacje, dźwignie i inne techniki, które pozwalają na kontrolę i pokonanie przeciwnika, niezależnie od tego, czy walka toczy się w stójce, na ziemi czy w innych pozycjach.
Oceń ten artykuł

Ocen: Co to jest grappling?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Freak fight – co to?

Arkadiusz Mazurski

4 dni

Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Co to jest grappling?”

  1. Bardzo ciekawy wpis! Nie miałem pojęcia, co to jest grappling i wcześniej o czymś takim nie słyszałem! Nie spodziewałem się, że grapping to walka na chwyty, czyli w sumie wiele sztuk walki.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *