Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co to jest grappling?

Dla wielu to wyraz najwyższych umiejętności. Inni widzą tutaj swoją szansę, kiedy warunki fizyczne są po stronie przeciwnika, a dla pozostałych to sposób na kreatywne rozwiązania i pole do popisów. Czym tak naprawdę jest grappling? Skąd jego popularność i jak odnajduje się w świecie MMA?

Samo słowo „grappling” pochodzi od angielskiego „grapple”, czyli „chwytać”. W Polsce można więc spotkać się z określeniem „style chwytane” i jest to jak najbardziej uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy takie określenie oddaje pełnię możliwości i charakteru grapplingu, bo ten jest przecież fenomenalną bronią przeciwko stójce w MMA.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiRĘKAWICE MMA

grappling, czy warto trenować?

Styl parterowy był rozwijany w wielu kategoriach. Na wyróżnienie zasługują zapasy, jiu-jitsu, BJJ, judo czy sambo. Czy MMA na tym skorzystało? Oczywiście, że tak. Walki nie tylko są teraz bardziej widowiskowe, ale też urozmaicone. Zestawienie zawodnika, który swoje umiejętności opiera na boksie, kick-boxingu czy karate z zawodnikiem, który opiera się na parterze, zawsze budzi ogromne emocje i pytanie, na które z reguły nie ma poprawnej odpowiedzi – kto takie starcie wygra?

Mocne i słabe strony grapplingu

Grappling daje wielką przewagę w parterze. Pomaga także nauczyć się, jak przeciwnika do tego parteru sprowadzić. Z jednej strony to oznacza, że grappler ma ułatwione zadanie względem stójkowicza, ale czy to rzeczywiście prawda? Trzeba przecież pamiętać, że na macie zawodników jest dwóch, a rywal zawsze ma coś do zaoferowania. W przypadku boksera, kick-boxera czy zawodnika karate, będzie to trzymanie grapplera na dystans. Czy to trudne zadanie?

grappling co to?

Po raz kolejny – to zależy. Z jednej strony, wiele znaczą same warunki fizyczne, z drugiej – walki są organizowane w poszczególnych kategoriach wagowych, więc znaczne różnice w warunkach należą raczej rzadkością. Załóżmy więc, że zawodnicy są równi wzrostem, wagą i poziomem zaawansowania w MMA. Jak wtedy będzie wyglądało starcie?

Tutaj na scenę wchodzi kreatywność. Obok chłodnej głowy i planu na walkę, to kluczowy element, który decyduje o tym, kto wygrywa w równej walce. W przypadku dwóch zawodników na podobnym poziomie, wygra ten, który będzie lepiej przygotowany do tej konkretnej walki. Dlatego też nie ma co się rozwodzić nad tym, który styl jest lepszy w MMA – najlepsze wyniki zawsze da zgrabny balans i znajomość zarówno stójki, jak i parteru.

grappling czy boks?

W przypadku MMA, zarówno trening, jak i sama walka, wymagają odpowiedniego sprzętu. Grapplera można poznać po rękawicach, które zostawiają wolny kciuk i pozwalają swobodnie operować palcami. Chwyty i dźwignie wymagają takiej swobody, a bokserzy jej nie potrzebują. Dlatego też, jeśli MMA to Twój świat i chciałbyś do swojego arsenału dopisać kilka technik parterowych, może warto zastanowić się nad drugą parą rękawic do MMA?

Oceń ten artykuł

Ocen: Co to jest grappling?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak się ubrać na trening zimą?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Jakie buty do treningu?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Gruszka bokserska – co daje?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Judo – co to jest?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co to jest MSM i na co pomaga?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Odżywka białkowa, co daje?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Co to jest grappling?”

  1. Bardzo ciekawy wpis! Nie miałem pojęcia, co to jest grappling i wcześniej o czymś takim nie słyszałem! Nie spodziewałem się, że grapping to walka na chwyty, czyli w sumie wiele sztuk walki.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *