Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Ile treningów w tygodniu?

Jedni powiedzą, że wystarczy 30 minut dziennie, inni nie wyobrażają sobie sesji krótszej niż 1,5-2 godziny. Kto ma tutaj rację? Ile treningów powinno się robić w ciągu tygodnia, żeby efekty satysfakcjonowały? Cóż, jeśli jesteś stałym bywalcem na tym blogu, odpowiedź „to zależy” nie powinna Cię już dziwić!

Nie da się jednoznacznie określić, ile przepracowanych godzin/minut jest najbardziej optymalną wartością. Największą popularnością cieszy się zasada 150 minut, według której optymalnym czasem spędzonym na treningu w ciągu jednego tygodnia to:

  • 5 sesji po 30 minut
  • 3 sesje po 50 minut

Takie podejście jest jak najbardziej poprawne i to z kilku powodów

  1. Jeśli ktoś pyta, ile treningów w tygodniu powinien robić, oznacza to, że dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem lub wraca po dłuższej przerwie. W takim przypadku, 150 minut tygodniowo jest dobrym rozwiązaniem.
  2. Pięć treningów (nawet krótkich) pozwala wyrobić nawyki, które z czasem wchodzą w krew.
  3. Trzy dłuższe treningi – wykonywane regularnie – także wyrobią odpowiednie nawyki. Dłuższe sesje pozwolą też skupić się na bardziej wymagających ćwiczeniach i sesjach, które będą wzmacniać konkretne partie ciała.

Można więc założyć, że zasada 150 minut nie tylko ma sens, ale jest też wskazana. Pamiętaj, że ona ma Ci jedynie pomóc wejść w świat sportu i zdrowych nawyków – to, co się stanie później, zależy już tylko od Ciebie. Dlaczego to takie ważne? Tak naprawdę wszystko powinno być dostosowane do Twoich celów i potrzeb, dlatego też utarte schematy na dłuższą metę nie wystarczą.

ile treningów w tygodniu

Ile treningów w ciągu tygodnia? To zależy od Ciebie!

Kiedy już uznasz, że sztywne ramy, które narzuca Ci popularna zasada 150 minut, nie jest dla Ciebie wystarczająca, możesz zacząć modyfikację planu treningowego według swoich potrzeb. Zwiększanie intensywności treningów jest w końcu podstawowym czynnikiem, który wpływa na progres. Dlatego też, o ile na początku przygody treningi 30-minutowe wystarczą, tak później nie będą w stanie zagwarantować oczekiwanych rezultatów.

Zwiększenie intensywności jest nierozłącznym elementem progresu, ale pamiętaj, że intensywność to nie tylko zwiększenie czasu treningu, ale też zwiększenie ciężarów i serii. W zasadzie, mógłbyś cały czas trenować 3x 50 min, ale musiałbyś regularnie zwiększać ciężary podczas ćwiczeń na siłowni. W przypadku treningu kardio zasada jest podobna – biegniesz 50 minut, ale w tym czasie musisz pokonać większy dystans. Proste, prawda?

ile treningów siłowych w tygodniu

Ile treningów siłowych w tygodniu?

W przypadku treningów siłowych, musisz pamiętać, żeby nie przesadzić. 3-4 treningi czysto-siłowe w zupełności wystarczą. Jeśli jednostek treningowych będzie więcej i będą to wymagające treningi, to Twoje mięśnie mogą zacząć się buntować. Nawet jeśli korzystasz z kreatyny, białka i szeregu innych witamin, to mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Jeśli nie dasz im się zregenerować, ryzykujesz nie tylko bólem i kontuzją, ale też niższymi efektami.

Niestety przeświadczenie, że więcej=lepiej jest często źle rozumiane przez początkujących sportowców, bo to intensywność treningu jest kluczowa, a nie ilość treningów w tygodniu. Prosty przykład z wyciskaniem na ławeczce – jeśli Twój limit to 100kg to trenując klatkę piersiową 1/2 razy w tygodniu, jesteś w stanie w miarę szybko pobić swój rekord o niewielkie wartości. W przypadku powtarzania tego samego ćwiczenia 4-5 razy w tygodniu, Twoje mięśnie będą zmęczone i obolałe. Podniesiesz wtedy 70-75kg i mimo że robisz to często, efektów nie będzie żadnych, bo powinieneś operować większymi ciężarami, żeby mięśnie rozwinęły się ponad to, co masz teraz.

Wróćmy do pytania – jeśli dalej nie wiesz, ile treningów w tygodniu powinieneś robić, przyjmij, że przez pierwsze 3-4 tygodnie będą to 3 treningi po 50-90 minut. Po tym czasie sam określisz, czy to odpowiednie dla Ciebie. Jeśli tak, to postaraj się zwiększać ciężary przynajmniej raz na 2 tygodnie. Nie musisz or razu dokładać sobie czegoś wielkiego – nawet wyciskając na ławce, dołożenie sobie drobnych 2,5kg powinno odwalić świetną robotę.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć aby były efekty?

Aby zobaczyć efekty treningowe, zaleca się ćwiczenia przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, co zapewni odpowiednią stymulację mięśniową i pobudzi procesy adaptacyjne w organizmie.

Czy można ćwiczyć codziennie?

tak, można ćwiczyć codziennie, ale należy pamiętać o równowadze między treningiem a regeneracją, aby uniknąć przetrenowania, kontuzji i wypalenia. Planując treningi, należy uwzględnić różne rodzaje treningów i słuchać sygnałów wysyłanych przez swoje ciało.

Co robić w dni wolne od treningu?

W dni wolne od treningu warto dać ciału czas na regenerację i odpoczynek, aby mięśnie miały czas na regenerację i rozwój. Można skorzystać z takich form aktywności jak spacer, joga, stretching, masaże.

Co ile dni rest day?

Ilość dni wolnych od treningu zależy od indywidualnych potrzeb organizmu i planu treningowego. Zazwyczaj rekomenduje się 1-3 dni wolnych w ciągu tygodnia, ale to może się różnić w zależności od celu treningowego, intensywności treningów, wieku i stanu zdrowia.
Oceń ten artykuł

Ocen: Ile treningów w tygodniu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Co to jest ashwagandha?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co jeść na masę mięśniową?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Capoeira – co to?
capoeira warhouse

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czy K1 i kickboxing to to samo?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Boks czy MMA?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czy kulturystyka to sport?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Ile treningów w tygodniu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *