Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy MMA jest bezpieczne?

Pytanie z serii „to zależy”. Nikt tego nie lubi, ale w tym wypadku inaczej się nie da. Powiedzenie, że MMA jest bezpieczne to poważne kłamstwo, ale stwierdzenie, że jest niebezpieczne, to także nieprawda. Jak więc sklasyfikować MMA? To zależy – przede wszystkim od podejścia. Odpowiedzialność jest tutaj kluczowa – bez niej MMA jest niebezpieczne na każdym kroku.

MMA wymaga ciągłego skupienia, koncentracji, rozwagi oraz wyobraźni. Tutaj nie trudno o kontuzję, którą najczęściej zawodnik wyrządza sam sobie. W jaki sposób? Chociażby poprzez źle wyprowadzony cios, niepoprawną gardę lub nieprawidłową technikę. Warto jednak zaznaczyć, że to tylko jedna strona medalu. Druga jest przepełniona profesjonalizmem i rozwagą. Wedle tej reguły, treningi prowadzone są pod okiem specjalistów, a samowolka zaczyna się dopiero wtedy, kiedy zawodnik jest odpowiednio wyszkolony. W takim przypadku kontuzje są niemalże rzadkością. Odsetek potrafi być mniejszy, niż w przypadku piłkarzy, siatkarzy i innych sportów, które uchodzą za mniej brutalne.

czy MMA jest bezpieczne

Bezpieczeństwo na macie

Nie bez powodu można wyróżnić aż 7 podstawowych kategorii: ciężka, półciężka, średnia, półśrednia, lekka, piórkowa oraz kogucia. Dzięki temu zawodnik zawsze walczy z kimś równym sobie. Nad resztą czuwa sędzia – można więc przyjąć, że sytuacja zawsze jest pod kontrolą. Czy to samo można powiedzieć o innych, „mniej agresywnych” sportach? W piłce taka równowaga jest rzadkością. Masywny obrońca ściera się z lekkim i często niższym napastnikiem, a efekty takiego pojedynku mogą kończyć się urazami.

Przeczytaj też:  Ile kosztują rękawice bokserskie?
bezpieczne sztuki walki

To tylko jeden z nielicznych przykładów, które pokazują, że diabeł nie taki straszny, jak go malują. Co więcej – MMA to coś więcej, niż techniki. To przede wszystkim samokontrola i doskonalenie charakteru. Trenując MMA, starasz się być lepszy – na każdej płaszczyźnie. Można więc wywnioskować, że sztuki walki zwiększają Twoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w sporcie

czy sztuki walki są bezpieczne

To one pozwalają zadawać i przyjmować ciosy. To one wybaczają Ci drobne błędy i chronią przed głupimi kontuzjami. Bez odpowiednich rękawic czy ochraniaczy na piszczel, każda akcja może zakończyć się urazem. Wtedy też MMA nie jest zbyt bezpiecznym sportem – zwłaszcza w stójce. Wystarczy Ci jednak kilka drobiazgów, by ten „niebezpieczny” sport zamienić w coś niemalże pozbawionego ryzyka.

Jak więc odpowiedzieć na pytania? Być może teraz nasze początkowe „to zależy” jest teraz dla Ciebie dużo dokładniejszą odpowiedzią. Niezależnie od tego, jaka odpowiedź przychodzi Ci do głowy – warto pamiętać o tym, że MMA po prostu warto trenować!

Co bezpieczniejsze boks czy MMA?

W obu przypadkach istnieją ryzyka urazów, takich jak stłuczenia, skręcenia, kontuzje głowy, kości czy mięśni. Bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, takich jak odpowiednie treningi, używanie odpowiedniego sprzętu ochronnego, doświadczenie zawodnika. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest bezpieczniejsze

Czy sztuki walki są zdrowe?

Ogólnie rzecz biorąc, uprawianie sztuk walki może być korzystne dla zdrowia, pod warunkiem odpowiedniego treningu, techniki oraz bezpieczeństwa. Istnieje wiele korzyści związanych z uprawianiem sztuk walki, takich jak poprawa kondycji fizycznej, siły, gibkości, koordynacji oraz zdolności samoobrony. Trening sztuk walki może również wpływać pozytywnie na aspekty psychiczne, takie jak budowanie pewności siebie, dyscypliny, koncentracji i zarządzanie stresem.
Oceń ten artykuł

Ocen: Czy MMA jest bezpieczne?

Oceń
Ocena 4.9/5 na podstawie 11 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Czy MMA jest bezpieczne?”

  1. Ja chciałabym nauczyć się jakiejś sztuki walki, żeby umieć się bronić i zastanawiałam się, która sztuka walki będzie najlepsza dla kobiety. MMA? W sumie czemu nie 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *