Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Boks birmański – zasady

i dlaczego w Europie nie jest tak popularny?

Jeśli sądzisz, że MMA bywa brutalne, to jeszcze wiele przed Tobą. Krwawe sporty przyciągają tłumy i wywołują największe emocje, bo są nieprzewidywalne. Jeden cios może zdecydować o wyniku, więc nie ma tam „nudnych walk”. Właśnie dlatego w Polsce coraz lepiej radzą sobie freakowe federacje oraz walki na gołe pięści. Właśnie dlatego uważamy, że boks birmański, znany także jako lethwei, skradnie serca miłośników ostrych pojedynków.

Zasady w boksie birmańskim (lethwei)

Lethwei jest bardzo podobne do boksu tajskiego, ale jeden niuans sprawia, że sama walka wygląda zupełnie inaczej. Zasady boksu birmańskiego pozwalają bowiem uderzać przeciwnika głową, więc do kolan i łokci dochodzi jeszcze „byk”. Taka kombinacja sprawia, że klincz bywa zabójczy, bo tak – klasycznie walczyło się bez rękawic, a zawodnicy owijali ręce kawałkami materiału z konopi lub ewentualnie gazy. Czy to coś zmieniało? Jasne, że nie – każdy cios swoje ważył, więc walki bywały ekstremalne.

Boks birmański co to?

W klasycznym lethwei nie ma czegoś takiego jak remis. Nie ma też wygranej na punkty. Walczy się do nokautu – czasami to jedna chwila, ale w historii lethwei zapisało się wiele krwawych i długich batalii. Zdarzały się też wypadki śmiertelne i to właśnie one były podstawą dla postulatów, które miały uczynić z boksu birmańskiego sport bardziej przystępny i międzynarodowy. Po zmianach, nokaut nie kończy walki – zawodnik ma wyznaczony czas na dojście do siebie i kontynuowanie walki. Nie walczy się już na gołe pięści, ale to dalej dużo mniejsze rękawice niż w boskie albo muay thai.

Przeczytaj też:  Jakie kimono do BJJ?
boks birmański co to
Trenując lethwei nie zapominaj o szczęce!

Na czym polega boks birmański?

Wbrew pozorom, zmiana umożliwiająca powrót do walki po nokaucie wywróciła ten sport do góry nogami, bo do tej pory zawodnicy lethwei (lub lethwae, ale ta nazwa nie jest aż tak popularna) lekceważyli obronę. Liczyło się tylko szybkie znokautowanie przeciwnika i zawodnicy stawiali wszystko na jedną kartę, czyli szybki atak. Obecnie w boksie birmańskim równie ważna (jeśli nie ważniejsza) jest umiejętna obrona. Taka zmiana podejścia sprawiła, że zawodnicy lethwei mogli spróbować swoich sił poza granicami Mjanmy (dawniej Birmy). Zasady były w końcu bardzo podobne do muay thai (a ten różni się przecież tylko łokciami od kick boxingu). Czy to oznacza, że zawodnicy z Mjanmy poradzili sobie w zawodach na międzynarodowym szczeblu?

Cóż, to zależy, z której strony spojrzysz, bo wiele ze swoich pojedynków ci zawodnicy wygrywali. Problem w tym, że zasady boksu birmańskiego to nie wszystko – liczy się też sam sposób walki i mentalność, a zawodnicy lethwei byli bardzo brutalni i bezwzględni. Ich agresja w ringu była na tyle zatrważająca, że zawodników lethwei uznano za zawodników nieprzystosowanych do zawodów na profesjonalnym szczeblu.

Dzisiaj boks birmański jest już bardziej przystępny – w Polsce można go trenować w wielu profesjonalnych klubach, a ostatni epizod w polskim świecie freak fightu tylko dolał oliwy do ognia.

O co chodzi w boksie birmańskim?

Boks birmański, zwany również Lethwei, to tradycyjna birmańska sztuka walki, która łączy w sobie elementy boksu, muay thai i zapasów. Charakteryzuje się ona stosowaniem ciosów pięściami, kopnięć, kolan i łokci, a także technik zapasowych, takich jak rzuty i przewroty.

Czy boks birmański jest szkodliwy dla zdrowia?

Boks birmański, podobnie jak wiele innych sztuk walki, może być potencjalnie szkodliwy dla zdrowia, szczególnie jeśli jest praktykowany nieodpowiednio lub bez stosowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. W boksie birmańskim brak stosowania rękawic ochronnych i możliwość uderzania łokciami i kolanami może zwiększyć ryzyko urazów, takich jak skaleczenia, złamania, stłuczenia i urazy mózgu.

Ile trwa walka w boksie birmańskim?

Zazwyczaj walki zawodowe trwają łącznie 5 rund po 3 minuty każda, z przerwą jednej minuty między rundami. Walki amatorskie mogą mieć inną długość lub liczbę rund w zależności od ustaleń organizatora lub federacji.
Oceń ten artykuł

Ocen: Boks birmański – zasady

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Czego nie robić po treningu siłowym?

Arkadiusz Mazurski

4 tygodnie

Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

4 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

5 miesięcy

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Boks birmański – zasady”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *