Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Boks birmański – zasady

i dlaczego w Europie nie jest tak popularny?

Jeśli sądzisz, że MMA bywa brutalne, to jeszcze wiele przed Tobą. Krwawe sporty przyciągają tłumy i wywołują największe emocje, bo są nieprzewidywalne. Jeden cios może zdecydować o wyniku, więc nie ma tam „nudnych walk”. Właśnie dlatego w Polsce coraz lepiej radzą sobie freakowe federacje oraz walki na gołe pięści. Właśnie dlatego uważamy, że boks birmański, znany także jako lethwei, skradnie serca miłośników ostrych pojedynków.

Zasady w boksie birmańskim (lethwei)

Lethwei jest bardzo podobne do boksu tajskiego, ale jeden niuans sprawia, że sama walka wygląda zupełnie inaczej. Zasady boksu birmańskiego pozwalają bowiem uderzać przeciwnika głową, więc do kolan i łokci dochodzi jeszcze „byk”. Taka kombinacja sprawia, że klincz bywa zabójczy, bo tak – klasycznie walczyło się bez rękawic, a zawodnicy owijali ręce kawałkami materiału z konopi lub ewentualnie gazy. Czy to coś zmieniało? Jasne, że nie – każdy cios swoje ważył, więc walki bywały ekstremalne.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOCHRANIACZE SZCZĘKI

Boks birmański co to?

W klasycznym lethwei nie ma czegoś takiego jak remis. Nie ma też wygranej na punkty. Walczy się do nokautu – czasami to jedna chwila, ale w historii lethwei zapisało się wiele krwawych i długich batalii. Zdarzały się też wypadki śmiertelne i to właśnie one były podstawą dla postulatów, które miały uczynić z boksu birmańskiego sport bardziej przystępny i międzynarodowy. Po zmianach, nokaut nie kończy walki – zawodnik ma wyznaczony czas na dojście do siebie i kontynuowanie walki. Nie walczy się już na gołe pięści, ale to dalej dużo mniejsze rękawice niż w boskie albo muay thai.

boks birmański co to
Trenując lethwei nie zapominaj o szczęce!

Na czym polega boks birmański?

Wbrew pozorom, zmiana umożliwiająca powrót do walki po nokaucie wywróciła ten sport do góry nogami, bo do tej pory zawodnicy lethwei (lub lethwae, ale ta nazwa nie jest aż tak popularna) lekceważyli obronę. Liczyło się tylko szybkie znokautowanie przeciwnika i zawodnicy stawiali wszystko na jedną kartę, czyli szybki atak. Obecnie w boksie birmańskim równie ważna (jeśli nie ważniejsza) jest umiejętna obrona. Taka zmiana podejścia sprawiła, że zawodnicy lethwei mogli spróbować swoich sił poza granicami Mjanmy (dawniej Birmy). Zasady były w końcu bardzo podobne do muay thai (a ten różni się przecież tylko łokciami od kick boxingu). Czy to oznacza, że zawodnicy z Mjanmy poradzili sobie w zawodach na międzynarodowym szczeblu?

Cóż, to zależy, z której strony spojrzysz, bo wiele ze swoich pojedynków ci zawodnicy wygrywali. Problem w tym, że zasady boksu birmańskiego to nie wszystko – liczy się też sam sposób walki i mentalność, a zawodnicy lethwei byli bardzo brutalni i bezwzględni. Ich agresja w ringu była na tyle zatrważająca, że zawodników lethwei uznano za zawodników nieprzystosowanych do zawodów na profesjonalnym szczeblu.

Dzisiaj boks birmański jest już bardziej przystępny – w Polsce można go trenować w wielu profesjonalnych klubach, a ostatni epizod w polskim świecie freak fightu tylko dolał oliwy do ognia.

Oceń ten artykuł

Ocen: Boks birmański – zasady

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Pas kulturystyczny – do czego służy?

Arkadiusz Mazurski

3 dni

Taekwondo – na czym polega?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Jakie znasz sporty walki?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Dieta sportowca – co jeść?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak się ubrać na trening zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jakie buty do treningu?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Boks birmański – zasady”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *