Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy kulturystyka to sport?

Kulturystyka jest sportem popularnym zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Ważnym elementem tego rodzaju aktywności jest rozwijanie siły i budowanie masy mięśniowej. Nie bez przyczyny mówi się, że kulturystę poznać można po wyglądzie. Jak rozpocząć treningi i jakie ćwiczenia wykonywać? Sprawdź!

Kulturystyka – jak zacząć?

Kulturystyka wymaga dużego nakładu pracy, siły, a także silnej woli, dzięki której zawodnicy potrafią przetrwać nawet najcięższe treningi. Nie bez powodu mówi się, że kulturystyka to sport nie dla wszystkich. Osiągnięcie wymarzonego celu, jakim w dużej mierze jest wymarzona, umięśniona sylwetka, to nie lada wyzwanie i sprostują mu wyłącznie najwytrwalsi. Chcąc zostać kulturystką, powinniśmy zastanowić się nad celem, do którego chcemy dążyć. Możemy trenować w celu poprawy swojej sylwetki lub zwiększenia siły. Dużo grono osób decyduje się także na ciężkie treningi, ponieważ chce startować w zawodach. Niezależnie od tego, jaki cel obierzemy, w każdej z tych sytuacji musimy opracować odpowiedni dla siebie plan treningowy. To warto zrobić pod okiem profesjonalnego trenera, dzięki któremu treningi będą przebiegać bezpiecznie i komfortowo. Równie ważne są jednak nie tylko ćwiczenia, lecz również zmiana diety. Wraz z rozpoczęciem aktywności należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Zmianę diety również należy rozpocząć pod okiem profesjonalisty, w tym przypadku – dietetyka.

Kulturystyka to bardzo wymagający sport. Chcąc zacząć trenować, należy przygotować się na wiele zmian i zmianę stylu życia. Kulturyści regularnie trenują, a każde ćwiczenie jest ciężkie i wymaga odpowiedniego skupienia. Co więcej, należy liczyć się ze zmianą sylwetki. To przede wszystkim zwiększona masa mięśniowa i spadek poziomu tkanki tłuszczowej. Aby efekty były widoczne, należy przygotować się również na regularne ćwiczenia na siłowni, a do tego rodzaju ćwiczeń potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Gdy mamy do tego odpowiednie warunki, możemy stworzyć własną siłownię w domu, jednak ćwiczenia warto wykonywać zawsze pod okiem trenera. Treningi mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza na początku. Już na tym etapie warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Przeczytaj też:  Co to rashguard?

Kulturystyka – ćwiczenia

Kulturystyka to m.in. ćwiczenia takie jak:

 • wyciskanie sztangi,
 • martwe ciągi,
 • przysiady,
 • podciąganie na drążku,
 • unoszenie hantli,
 • wiosłowanie sztangą,
 • skręty tułowia z obciążeniem.

Ćwiczenia nie należą do najłatwiejszych, dlatego wielu sportowców wykonuje je na siłowni, a nie w domowym zaciszu. Co więcej, do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak:

 • hantle,
 • sztangi z obciążeniami,
 • taśmy oporowe,
 • bieżnia,
 • rowerek,
 • hantle kulowe,
 • ławka treningowa.

Nie każdy sportowiec jest w stanie sam zakupić tego rodzaju sprzęt, dlatego większość z nich ćwiczenia wykonuje właśnie na siłowni. To również dużo bezpieczniejsza opcja niż samodzielne ćwiczenia. Tak aktywne treningi mogą doprowadzić do wielu kontuzji, takich ja kontuzje kręgosłupa, mięśni, ścięgien czy stawów. Ćwiczenia wykonywane pod okiem trenera są więc najbezpieczniejszą opcją. W przypadku wystąpienia kontuzji warto wybrać się do fizjoterapeuty. Zajmuje się on leczeniem różnego rodzaju zaburzeń czynności ruchowych. Dzięki regularnym wizytom możemy również wielu z nich uniknąć. Sportowcy uprawiający kulturystykę powinni odwiedzać fizjoterapeutę regularnie, nawet profilaktycznie.

Kulturysta – kto to?

Kulturysta to osoba zaawansowana w dziedzinie kulturystyki, która podejmuje regularne ćwiczenia siłowe oraz stosuje odpowiednią dietę w celu maksymalnego rozwoju i wyrzeźbienia mięśni ciała. Cechuje się wysoką dyscypliną, zaangażowaniem w treningi i dbałością o sylwetkę.


Czy kulturystyka jest zdrowa?

Kulturystyka może być zdrowa, jeśli wykonywana jest odpowiednio, pod nadzorem trenera, z uwzględnieniem właściwej diety i odpowiednich technik treningowych.

Kulturystyka. Jak zacząć?

Aby zacząć kulturystykę, warto skonsultować się z trenerem lub specjalistą ds. fitnessu w celu opracowania odpowiedniego planu treningowego i diety. Należy również pamiętać o regularnym i systematycznym treningu oraz odpoczynku, aby osiągnąć efektywny rozwój mięśni.

Oceń ten artykuł

Ocen: Czy kulturystyka to sport?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy kulturystyka to sport?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *