Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co to kimono?

Kimono jest strojem, który jest noszony przez zawodników sztuk walki, takich jak karate, judo, aikido i inne. Składa się ono z kurtki, spodni oraz paska. Kimono jest zwykle białe lub niebieskie, chociaż w zależności od rodzaju sportu walki i organizacji, mogą być różne kolory i wzory.

Jakie kimono do karate?

Wszystkie kimona możemy podzielić na:

 • Kimona do ju-jitsu to tradycyjny strój składający się z bluzy i spodni. Rękawy bluzy mają długość 3/4, a nogawki spodni są skrócone. Kimona są najczęściej w kolorach niebieskim i białym. Są one wykonane z pojedynczych lub podwójnych splotów bawełny, które zapewniają wytrzymałość i odporność na rozdarcia. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na wagę i wzrost zawodnika oraz na szwy, które powinny być trójkątne. Bluzy posiadają także wzmocnione kołnierze, które mogą być wykonane z bawełny lub gumy, co zwiększa szybkość wysychania i ochronę przed rozwojem bakterii.
 • Judogi są bardzo wytrzymałe, ze względu na to, że judo jest sportem, w którym dochodzi do ciągłego przeciągania oraz rzucania przeciwnika. Są one wykonane ze specjalnej plecionki, która jest odporna na rozdarcia. Takie kimono posiada także wzmocnienie w okolicy szyi. Można je podzielić ze względu na rodzaj plecionki:
  • pojedyncze – cieńsze, tańsze i mniej wytrzymałe, zalecane dla początkujących,
  • podwójne – cięższe, droższe, bardziej wytrzymałe, zalecane dla doświadczonych zawodników.
 • Keikogi to tradycyjny strój do aikido, składający się z bluzy i spodni. Rękawy w bluzie są zazwyczaj do łokcia, a spodnie sięgają do połowy uda. Jest to strój typowy dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych zawodników. Zazwyczaj wykonany jest z bawełny. Dla osób na wyższym poziomie zaawansowania i posiadających uprawnienia instruktorskie dozwolone jest noszenie hakamy. Hakama to szerokie, plisowane spodnie, które zakłada się na kimono, zapewniając swobodne ruchy w walce.
 • Doboki do taekwondo to odpowiednik japońskiego Gi, który jest często nazywany kimonem. Dobok składa się z trzech elementów: bluzy (sang-i), spodni (ha-i) i pasa (ti). Każdy z tych elementów jest ważny, żeby zapewnić wygodę i wsparcie podczas treningów. Bluza powinna być luźna, żeby zapewnić swobodę ruchów, a spodnie powinny być dopasowane, ale nie krępujące ruchów. Krój dobku różni się w zależności od reprezentowanej federacji i stopnia zaawansowania.
 • Karategi zbudowane są z trzech części: kurtki, spodni oraz pasa, którego kolory oznaczają poziom zaawansowania osoby go noszącej. Ciężar takiego stroju zaczyna się od 6 uncji. Karategi o ciężarze 6-8 oz są przeznaczone dla dzieci oraz początkujących, są wykonane z cienkiej bawełny, czasem uzupełnionej poliestrem. Jednak jeśli myślisz o karate na poważnie, to optymalnym wyborem będzie model o ciężarze 8-10 oz, natomiast te o ciężarze 12-14 oz są zbudowane z bawełny o bardzo grubym splocie, dzięki czemu nie są narażone na przetarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Obecnie możemy wyróżnić trzy kroje karategi:
  • japoński, czyli taki z krótszymi rękawami oraz długą klapą,
  • europejski, czyli taki z długimi rękawami oraz krótką klapą,
  • kata, czyli taki uszyty z materiału o gęstszym splocie, który posiada najkrótsze rękawy i nogawki, jest najrzadziej spotykany.
 • karate kyokushin – kimono posiadać powinno krótsze rękawy od tradycyjnych modeli, nogawki powinny sięgać do samych stóp zawodnika, ma biały kolor, a na kurtce umieszczony jest znak, który oznacza właśnie tę odmianę karate,
 • karate shotokan – kimono podobne do modelu do trenowania karate kyokushin, jednak jego nogawki powinny sięgać jedynie do kostek zawodnika,
 • kumite – w kumite liczy się szybkość, dlatego ważne jest, aby kimono było lekkie i nie krępowało ruchów.

Czym są tradycyjne kimona?

Kimono jest tradycyjnym strojem japońskim, który zakłada się na specjalne okazje, takie jak uroczystości, śluby, ceremonie czy festiwale. W dzisiejszych czasach, kimono jest również noszone przez niektóre osoby na co dzień, jednak wciąż uważa się je za bardziej formalne niż codzienne ubrania.

Co oznacza niebieskie kimono?

W czasie walki judo, jeden zawodnik ma zwykle białe kimono, a drugi niebieskie. W japońskiej tradycji natomiast kolorystyka kimona jest ważna i odzwierciedla różne znaczenia. Niebieskie kimono symbolizuje spokój, stabilność i skromność.
Oceń ten artykuł

Ocen: Co to kimono?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Co to kimono?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *