Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Ostropest plamisty – jak stosować?

Ostropest plamisty jest rośliną, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jest on uważany za naturalny środek wspierający funkcjonowanie wątroby i układu pokarmowego. W niniejszym artykule omówimy, jak stosować ostropest plamisty, żeby cieszyć się jego pełnymi korzyściami dla zdrowia.

Czym jest ostropest?

To roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się przede wszystkim za działanie antyhepatotoksyczne.

Jakie składniki zawiera ostropest?

Sylimaryna, flawonoidy, aminy biogenne, kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry oraz olej z dużą zawartością kwasu linolowego i sole mineralne.

W jakich formach dostępny jest ostropest?

Można znaleźć w wielu formach, w tym w postaci naturalnej, tabletek, kapsułek, proszku, wyciągu oraz drażetek.

Na co ostropest?

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się przede wszystkim za działanie antyhepatotoksyczne. Zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Wykazuje także działanie cytoprotekcyjne, czyli łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu, zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników) oraz antykacerogenne.

Zawiera szereg cennych składników, takich jak sylimaryna, flawonoidy, aminy biogenne, kwasy organiczne, śluz, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka, cukry oraz olej z dużą zawartością kwasu linolowego i sole mineralne. Najważniejszym składnikiem jest sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem o zawartości dochodzącej do 2-3%.

Ostropest plamisty jest ceniony za swoje właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Wspomaga proces detoksykacji, co może pomóc w łagodzeniu skutków toksyczno-metabolicznych uszkodzeń wątroby. Jego działanie przeciwzapalne polega na blokowaniu aktywności leukotrienów, które są uważane za mediatory stanów zapalnych. Oprócz tego, ostropest plamisty wspomaga pracę żołądka i może pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak brak łaknienia, wzdęcia i zgaga.

Przeczytaj też:  Czy węglowodany są zdrowe?

Ostropest – kiedy brać?

Ostropest plamisty polecany jest także jako środek wspomagający odchudzanie. Ta roślina ma także korzystny wpływ na niektóre objawy metaboliczne związane z otyłością – insulinooporność, stany zapalne.

Jet to roślina bardzo bezpieczna, jednak kobiety w ciąży, osoby przyjmujące regularnie leki, a także osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych powinny zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania ostropestu. Może on wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym tymi na wysoki cholesterol, infekcje, bezsenność i wysokie ciśnienie krwi. Ostropest obniża także poziom cukru we krwi i nie jest zalecany do podawania dzieciom.

Jaki ostropest wybrać?

Ostropest można znaleźć w wielu formach, w tym w postaci naturalnej, tabletek, kapsułek, proszku, wyciągu oraz drażetek. Jest on również często dodawany do potraw, a surowe nasiona ostropestu są zdrowe i smaczne.

Jeśli chodzi o stosowanie ostropestu, istnieją kilka sposobów:

  • Detoks organizmu – należy przyjmować dziennie ok. 150 mg ostropestu, maksymalnie trzy razy dziennie, w zależności od wagi i stanu zdrowia. Takie dawki pomogą oczyścić wątrobę z toksyn.
  • Herbata z ostropestu – przygotowanie skutecznej herbaty wymaga użycia zmielonych nasion, ponieważ niektóre cenne składniki ostropestu nie rozpuszczają się w wodzie. Dla złagodzenia gorzkiego smaku, warto dodać odrobinę miodu. Kuracja powinna trwać około miesiąca.
  • Dawkowanie prewencyjne – od 50 do 150 mg dziennie można przyjmować regularnie przez długi czas, dodając mielone nasiona do potraw lub przyjmując je w formie tabletek.
Oceń ten artykuł

Ocen: Ostropest plamisty – jak stosować?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jaka rozgrzewka przed treningiem siłowym?

Arkadiusz Mazurski

5 dni

Ile razy trenować w tygodniu?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Ostropest plamisty – jak stosować?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *