Arkadiusz Mazurski CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy węglowodany są zdrowe?

Węglowodany są składnikami odżywczymi, które są niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania. Stanowią one ważny element w praktycznie każdej zdrowej diecie. Aby dowiedzieć się, jakie funkcje spełniają w naszym organizmie oraz czy są one dla nas zdrowe, warto jest zapoznać się z treścią tego wpisu.

Czy węglowodany są potrzebne?

Węglowodany, czyli inaczej cukry, to związki chemiczne, które zbudowane są z atomów węgla, tlenu i wodoru. Stanowią one podstawowe źródło energii dla naszego organizmu i są niezbędne do jego prawidłowego działania. Bez odpowiedniej ilości tych składników nasze ciało nie byłoby w stanie funkcjonować poprawnie. Stanowią one bogate źródło błonnika oraz różnego rodzaju witamin i minerałów. Energia pozyskana z węglowodanów przyczynia się bezpośrednio do poprawnego funkcjonowania mózgu, wątroby, mięśni czy serca. Związki te stanowią również swojego rodzaju materiał zapasowy, który gromadzony jest głównie w mięśniach i wątrobie. W przypadku niedoboru węglowodanów w diecie, nasze ciało jest w stanie uzupełnić brakującą ilość tych niezbędnych składników w naszym organizmie. Przyjmuje się, że węglowodany powinny stanowić około 60% codziennego zapotrzebowania energetycznego.

Przeczytaj też:  Co to jest MSM i na co pomaga?

Jakich węglowodanów nie jeść?

Aby dowiedzieć się, które węglowodany są dla nas zdrowe, a których warto unikać, to warto najpierw zapoznać się z ich dwoma podstawowymi źródłami. Węglowodany dzielimy na:

Węglowodany proste – stanowią najprostszą formę cukrów wchłanianych przez nasz organizm. Do tego rodzaju węglowodanów zaliczamy różne produkty, takie jak: białe pieczywo, makarony z oczyszczonej mąki, biały ryż, słodycze, wyroby cukiernicze, słodzone napoje czy różnego rodzaju fast-foody. Jak można się domyślić, ten rodzaj węglowodanów nie powinien stanowić głównego składnika naszej codziennej diety. Mówi się, że węglowodany proste nie powinny pokrywać więcej niż 10% naszego zapotrzebowania kalorycznego. Związki te dają mocny zastrzyk energii, która szybko ulega wyczerpaniu i sprawia, że ciągle ma się ochotę na więcej.

Wybierając węglowodany do swojej diety, warto jest korzystać przede wszystkim z produktów nieprzetworzonych oraz złożonych, z których energia do naszego organizmu uwalnia jest umiarkowanie. Pozwoli to zapobiec zbędnej otyłości i podnoszeniu się poziomu cukru we krwi. Zdrową dietę należy zatem oprzeć na produktach pełnoziarnistych, dużej ilości owoców i warzyw oraz niskiej zawartości cukrów prostych. Ograniczyć zatem powinniśmy wszystkie kuszące słodkie i słone przekąski, kolorowe napoje czy fast-foody na mieście.

Oceń ten artykuł

Ocen: Czy węglowodany są zdrowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Arkadiusz Mazurski

Miłośnik sportów walki, a przede wszystkim MMA. Na ringu zgubił zęby i zostawił serce. Doskonale wie, czego potrzebujesz, żeby nie oberwać... za mocno i oddać z podwójną siłą!
Jak wyprać buty sportowe?

Arkadiusz Mazurski

3 tygodnie

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Arkadiusz Mazurski

1 miesiąc

Jak schudnąć z brzucha i boczków?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Kontuzja – co to?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Jak biegać zimą?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czy trening siłowy spala tłuszcz?

Arkadiusz Mazurski

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy węglowodany są zdrowe?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *